کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون : انواع رزولوشن تصویر یکی از عواملی میباشد که در هنگام خرید تلویزیون میبایست به آن توجه کنیم. در این مقاله وبلاگ تعمیرگر قصد داریم که در مورد انواع کیفیت یا رزولوشن تصویر (Resolution) با شما صحبت کنیم و با یکدیگر به یک بررسی کلی در این زمینه بپردازیم که آیا رزولوشن تصویر به تنهایی خود می‌تواند عامل انتخاب تلوزیون باشد یا خیر؟ انواع رزولوشن در تلویزیون چیست؟ بالاترین کیفیت تصویر تلویزیون به چه عواملی بستگی دارد و انواع کیفیت تصویر فیلم چیست؟ پس با ما در وبلاگ سایت تعمیرگر همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد رزولوشن تصویر و تأثیر آن بر کیفیت تصویر تلویزیون کسب کنیم.

همه چیز درباره کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

رزولوشن تصویر چیست؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش از اینکه به بررسی انواع رزولوشن تصویر بپردازیم، اول بهتر میباشد با مفهوم Resolution یا تفیک ناپذیری آشنا شویم. هر صفحه نمایشگر از تعداد زیاد ریزی پیکسل تشکیل شده‌است. رزولوشن و یا کیفیت تصویر به تعداد پیکسل‌هایی گفته می‌شود که در دو بعد افقی و عمودی نمایش داده می‌شوند. هرچه این عدد بالاتر باشد، در واقع رزولوشن تصویر یا کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. با این حالا میبایست به این نکته اشاره کرد، رزولوشن تصویر به تنهایی عامل تعیین کیفیت تصاویر نیست.

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

رزولوشن تصویر به سه عامل بستگی دارد که در ادامه به آنان اشاره می‌کنیم.

ابعاد تلوزیون
فاصله شما از تلویزیون
کیفیت تصاویری پخش شده در تلویزیون

اگر فاصله شما در حد مطلوب نباشد، چشم به دلیل محدودیت در تشخیص کیفیت قادر به تشخیص کیفیت واقعی تلویزیون نخواهد بود. در هر ابعاد تلوزیونی فاصله افراد با آن متفاوت میباشد. به طور مثال اگر یک تلویزیون کمتر از ۴۰ اینچ داشته ‌باشید و در فاصله کمتر از ۲.۴ متری از آن قرار گرفته باشید، متوجه تفاوت بین کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰P نخواهید شد. تلویزیون‌های با کیفیت HD Ultra زمانی ارزش خرید دارند که ابعاد تلویزیون بزرگ‌تر از ۶۰ اینچ باشد و نکته دوم اینکه در فاصله مناسب از بیننده قرار داشته باشد.

تفاوت کیفیت تصویر تلویزیون SD و FULL HD و HD

انواع کیفیت تصویر به چهار گروه تقسیم می‌شود که عبارتند از :

کیفیت تصویر SD
کیفیت تصویر HD
کیفیت تصویر FULL HD
کیفیت تصویر ۴K و Ultra HD

تلویزیون SD چیست؟ (کیفیت تصویر SD)

تلویزیون‌های کیفیت SDTV یا SD اغلب کیفیتشان ۴۸۰P میباشد. منظور از کیفیت ۴۸۰P، ۴۸۰ ردیف خط پیکسله میباشد که در هر خط آن ۷۲۰ پیکسل وجود دارد. این کیفیت شامل دو محدوده PAL و NTSC میباشد. محدوده NTSC همان ۴۸۰ ردیف خط پیکسله میباشد که در هر ردیف آن ۷۲۰ پیکسل دارد. ولی محدوده PAL 576 خط پیکسله دارد که در هر خط ۷۲۰ پیکسل وجود دارد و آن را بصورت ۷۲۰*۵۷۶ نمایش می‌دهد.

هر کدام از این اعداد نشان دهنده وضوح و کیفیت تصویر میباشد. هر دو میزان رزولوشن در اول کیفیتی زیاد مطلوب داشته ولی امروزه در دنیای مدرن و با وجود کیفیت تصاویر بهتر، این رزولوشن تصویر تا حدی منسوخ شده‌است. رزولوشن ۷۲۰P تنها در کوچک‌ترین و ارزان‌ترین تلویزیون‌های بازار عرضه می‌شود. اگرچه هنوز هم تصاویر فیلم‌ها در شبکه‌های تلوزیونی با رزولوشن ۷۲۰P به نمایش در می‌آید.

تلویزیون HD چیست؟ (کیفیت تصویر HD)

منظور از کیفیت HD چیست؟ این کیفیت به تلویزیون‌های دیجیتالی بر می‌گردد که کیفیت تصویر در آنان ۴ برابر تلوزیون‌های معمولی میباشد. تصاویر تلوزیون‌های HD شفافیت بالا و قدرت نمایش رنگ زیاد خوبی دارند. رزولوشن تصویر در آن‌ها ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل میباشد.

علاوه براین این تلوزیون‌ها، کیفیت صدای خوبی نیز دارند و به راحتی قابلیت اتصال به سایر دستگاه‌های الکترونیک همچون رایانه را دارند. شفافیت و دقت بالای تصاویر، نمایش رنگ بیش و بهتر، زیاد شدن وسعت طول و عرض تصویر، صدای دیجیتال چند کاناله با کیفیت بالا از جمله ویژگی‌های تلویزیون‌های HD میباشد.

تلویزیون FULL HD چیست؟ (کیفیت تصویر FULL HD)

تصاویر در تلویزیون Full HD کیفیت زیاد خوبی دارند و بیننده کوچک‌ترین جزییات را قادر میباشد، ببیند. کیفیت تصویر در تلوزیون‌های فول اچ دی وضوح زیاد بالایی دارند و با حداکثر عرض ۱۹۲۰ و ارتفاع ۱۰۸۰ پیکسل قابل مشاهده هستند. به این فرمت ۱۰۸۰ نیز گفته می‌شود که در کل نشان‌دهنده حداکثر پیکسل‌های تصویر در حالت عمودی میباشد.

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

تفاوت کیفیت تصویر تلویزیون ۴K و Ultra HD

زمانی که صحبت از کیفیت صفحه نمایش ۴K می‌شود، یعنی بالاترین وضوح! تلویزیون‌های ۴K از تلویزیون‌های FULL HD وضوح بیشتری دارند. وضوح تصاویر این تلویزیون تقریبا ۴ برابر رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل میباشد. در این تلویزیون‌ها جزییات بیشتری به نمایش در می‌آیند.

لازم میباشد به این نکته اشاره کنیم که تلویزیون‌های ۴K با تلوزیون‌های Ultra HD فرق دارند و با هم یکی نیستند و کیفیت Ultra HD یک استاندارد نو میباشد که در صنعت سینما و تلویزیون از آن استفاده می‌شود. رزولوشن تصویر درUltra HD ، ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ پیکسل خواهد بود. همان طور که مشخص میباشد،Ultra HD رزولوشن تصویری پایین‌تری نسبت به تلویزیون‌های ۴K دارد.

بالاترین کیفیت تصویر تلویزیون متعلق به کدام تلویزیون‌ است؟

تلویزیون ۸K بالاترین کیفیت تصویر را دارد. کیفیت تصویر افقی و عمودی آن‌ دوبرابر ۴K است. یعنی چیزی حدود ۴۳۲۰*۷۶۸۰ پیکسل. وضوح تصویر در این تلویزیون‌ها شانزده برابر بیش از تلویزیون‌های فول اچ دی میباشد. منظور از وضوح بالا، پیکسل‌های بیشتری میباشد که در صفحه تصویر بصورت متراکم‌تر وجود دارد. یعنی ممکن است ابعاد آن‌ها با تلویزیون‌های ۴K یکی باشد، ولی تعداد پیکسل با تراکم بیشتری در همان منطقه قرار دارند. تصویری که از این تلویزیون پخش خواهد شد، کیفیت زیاد پیچیده‌تر و واقع بینانه‌تر دارد و گویی فرد در در حین تماشای فیلم در تصویر غرق می‌شود.

انواع کیفیت فیلم و سریال در جهان

تا حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کیفیت فیلم و سریالی که از تلویزیون تماشا می‌کنید، می‌تواند انواع مختلف رزولوشن داشته باشد. در این قسمت ۱۲ نوع رزولوشن تصویر در فیلم‌های جهان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

کیفیت تصویر ۸K Ultra HD

وضوح تصویر با این کیفیت زیاد بالا و واقعی میباشد. کل تصویر همان‌طور که گفته شد در اندازه ۷۶۸۰*۴۳۲۰ پیکسل خواهد بود. از ویژگی‌های این رزولوشن وضوح زیاد بالای (UHDTV) برای تلویزیون دیجیتال و فیلم‌برداری دیجیتال میباشد.

کیفیت تصویر ۴K Ultra HD

فیلم‌های ۴K یکی با کیفیت‌ترین نسخه‌های فیلم هستند که تعداد پیکسل‌های آن‌ها در وضوح ۴K چهار برابر ۱۰۸۰P میباشد.

کیفیت تصویر سه بعدی (۳D)

بیان اینکه فیلمی ۳ بعدی میباشد، نشان دهنده کیفیت فیلم نیست. بلکه بیان‌گر این میباشد که فیلم را میبایست با نمایشگرهای مخصوص با قابلیت پخش ۳ بعدی ببینید. تصویری که از تلویزیون ۸K پخش خواهد شد، کیفیت زیاد پیچیده‌تر و واقع بینانه‌تر دارد و گویی فرد در در حین تماشای فیلم در تصویر غرق می‌شود.

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

کیفیت تصویر Blu-ray

فیلم‌های با کیفیت Blu-ray در واقع نسخه‌های ریپ شده فیلم‌های موجود بر روی دیسک‌های Blu-ray هستند. منظور از ریپ کردن، حذف صحنه‌هایی میباشد که وجودشان در فیلم آنچنان لازم نیست و به محتوا و اصل داستان فیلم لطمه نمی‌زند. کیفیت رزولوشن تصویر فیلم‌های Blu-ray همان ۱۰۸۰ خواهد بود و کیفیت صدای آن‌ها نیز زیاد عالی میباشد. حجم این فیلم‌ها ۱۲ تا ۱۸ گیگابایت بوده و برای دانلود سریال ایرانی و فیلم زیاد مناسبند.

کیفیت تصویر BDRip

فیلم باکیفیت تصویر BDRip بهترین کیفیت را دارد و برای نمایش خانگی گزینه زیاد مناسبی میباشد. رزولوشن تصویر این فیلم‌ها ۱۰۸۰ میباشد و کیفیت صدا و تصویرشان نیز عالی میباشد. این فیلم‌ها بصورت مستقیم از روی دیسک‌های Blu-ray استخراج می‌شوند. تنها ایراد آن‌ها نسبت به فیلم‌های Blu-ray میزان Frame-Rate آنهاست که پایین‌تر است. حجم این فیلم‌ها با این کیفیت بین ۲ تا ۵ گیگابایت است.

کیفیت تصویر Web-DL

فیلم‌هایی که با کیفیت تصویری Web-DL از منابع قابل قبول همچون آمازون و یا نتفلیکس دانلود می‌شوند، در پارامترهای آن ها تغییری درست کردن نمی‌شود. در نتیجه این فیلم‌ها هیچ واترمارکی و یا زیرنویسی ندارند. کیفیت رزولوشن تصویر آن‌ها زیاد عالی میباشد و در دو مدل ۱۰۸۰ و ۷۲۰ منتشر می‌شوند.

کیفیت تصویر WEBRip

این فیلم‌ها نیز از منابع آنلاین دانلود می‌شوند. ولی اندکی انکود روی آنان انجام می‌شود. کیفیت تصویری این فیلم‌ها به نسبت Web-DL کمی کمتر میباشد و اغلب در فرمت MKV و رزولوشن ۱۰۸۰ یا ۷۲۰ منتشر می‌شوند.

کیفیت تصویر HDTV

فیلم‌ها با کیفیت HDTV از منابع دیجیتال ضبط شده‌اند و اغلب لوگوی تبلیغاتی شبکه پخش کننده و یا زیرنویس در زیر آنان وجود دارد. فیلم‌ها و سریال‌هایی که در ماهواره پخش می‎شوند، اکثریت کیفیت HDTV دارند و رزولوشن تصویرشان ۱۰۸۰، ۷۲۰ و حتی ۴۸۰ خواهد بود.

کیفیت تصویر TVRip

فیلم‌هایی که با کیفیت TVRip ضبط می‌شوند، اغلب از تلویزیون و با استفاده از کارت کپچر ضبط شده‌اند. این فیلم‌ها در مقایسه با HDTV کیفیت پایین‌تری دارند. چون تصاویر HDTV از راه آنتن دیجیتال ضبط می‌شوند. ولی فیلم‌های کیفیت TVRip این شرایط را ندارند.

کیفیت تصویر DVDRip

فیلم‌ها با کیفیت DVDRip در واقع نسخه ریپ شده فیلم‌های DVD هستند. کیفیت رزولوشن این فیلم‌ها پایین و حدود ۴۸۰ میباشد.

کیفیت تصویر HDCAM

این فیلم‌ها زیاد بی‌کیفیت هستند و اغلب با دوربین اچ دی یا تلفن همراه از پرده سینما ضبط می‌شوند. منبع صدای آنان اغلب خیلی بی‌کیفیت و حاوی نویز میباشد.

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

کیفیت تصویر HDTS

فیلم‌ها با کیفیت HDTS هم با دوربین از روی پرده سینما ضبط شده‌اند. ولی صدای فیلم از منبع بهتری به فیلم وصل شده و صدای فیلم کیفیت به نسبت بهتری در مقایسه با کیفیت HDCAM دارد.

انواع کیفیت تصویر فیلم و سریال در ایران

تا اینجا با ۱۲ سبک کیفیت تصویر فیلم و سریال در جهان آشنا شدیم، اینک نوبت آن میباشد که به بررسی انواع رزولوشن تصویر در فیلم و سریال‌های ایرانی بپردازیم.

کیفیت HQ یا ۱۰۸۰p HQ

کیفیت HQ حدود دوسال میباشد که وارد ایران شده و وضوح زیاد بالایی دارد. رزولوشن تصویرHQ اغلب ۱۰۸۰*۱۹۲۰ میباشد و وضوح تصویر آن زیاد بالاتر از HD بوده و حدود ۲۰۰۰ پیکسل در صفحه نمایش افقی میباشد.

کیفیت ۱۰۸۰Pیا Full HD

این کیفیت رزولوشن یکی از کیفیت‌های تصویر و محبوب در ایران میباشد که اغلب از آن فراوان استفاده می‌شود. استاندارد رزولوشن این کیفیت ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ خواهد بود ولی وضوح تصویر کمتری نسبت به HD دارد.

کیفیت 720Pیا HD

این کیفیت را اغلب به HD می‌شناسیم. رزولوشن این کیفیت ۱۰۸۰*۷۲۰ خواهد بود و بیش مناسب تماشای فیلم با کیفیت تصویر متوسط از راه تبلت و یا تلویزیون میباشد. (کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون)

کیفیت۴۸۰P یا SD

پایین‌ترین استاندارد رزولوشن تصویر را در این کیفیت می‌توان مشاهده کرد. روزلوشن این کیفیت اغلب ۴۸۰*۸۵۲ خواهد بود و برای گوشی و لپ تاپ مناسب است. رزولوشن تصویر آن قدر هم در خرید تلویزیون موثر نیست. آن چیزی که در کیفیت تصویر زیاد موثر میباشد، نرخ کنتراست، دقت رنگ، تصویری طبیعی و دست کاری نشده‌است. یک تصویر ۴K که به درستی کدگذاری نشده‌باشد از یک تصویر ۱۰۸۰P بهتر نخواهد بود. بنابراین برای خرید تلویزیون تنها به رزولوشن تصویر توجه نکنید.

خدمات تعمیر تلویزیون و مانیتور ، در سریع ترین زمان و بهترین کیفیت ، در نمایندگی رسمی شرکت مادیران و ایکس ویژن سایت تعمیرگر امکان می پذیرد.

مطالب مرتبط :

تلويزيون ۴K چيست و چه تفاوتی با HD دارد؟

بهترین تلویزیون تا 10 میلیون

تلویزیون سه بعدی چیست؟

تعمیر تلویزیون ال جی LG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی