پیکسل سوختگی در تلویزیون

پیکسل سوختگی در تلویزیون

پیکسل سوختگی در تلویزیون : توجه یک لکه روی صفحه نمایش تلویزیون خود شده‌اید؟ پیکسل سوخته وقتی درست کردن می‌شود که یک پیکسل در صفحه نمایش، دیگر تولید نور نکند و در نتیجه یک نقطه‌ی سیاه روی صفحه نمایش پدیدار شود. تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون کار نسبتا دشواری میباشد و اغلب نیازمند تعویض صفحه نمایش میباشد. ولی در این رابطه ضروری میباشد اول نکته هایی را درنظر داشته باشید و مطمئن بشوید که با پیکسل ‌سوختگی روبرو هستید و بعدا به فکر چاره باشید. ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

چه چیزی باعث پیکسل سوختگی در تلویزیون می‌شود؟

شایع‌ترین علت پیکسل سوختگی، مشکل در تولید دستگاه میباشد. خطاهای غیر قابل کشف کوچکی در روند مونتاز می‌تواند به تعدادی محدودی پیکسل مرده در میان میلیون‌ها پیکسل سالم شود. پیکسل‌‌های سوخته هم چنین می‌توانند بعد از تولید صفحه نمایش درست کردن شوند؛ عموما به دلیل آسیب فیزیکی. پیکسل سوخته وقتی درست کردن می‌شود که ترانزیستور در پیکسل قادر به تامین انرژی نباشد و این باعث می‌گردد پیکسل مربوطه بصورت دائمی سیاه بماند و هرگز روشن نشود.

پیکسل سوختگی در تلویزیون

پیکسل سوخته یا پیکسل گیر کرده؟

پیکسل‌های سوخته و پیکسل‌های گیر کرده، تقریبا یکسان به پیشنهاد می‌رسند، ولی یک تفاوت کلیدی میان این دو وضعیت وجود دارد: یک پیکسل مرده دیگر هرگز روشن نمی‌شود، درحالیکه پیکسل گیر کرده پیکسلی‌است که بصورت دائمی روشن می‌ماند. هم چنین عامل درست کردن پیکسل گیر کرده، یک تفاوت کلیدی در مقایسه با عامل درست کردن پیکسل سوخته دارد؛ ترانزیستور پیکسل گیر کرده دائما روشن میباشد و می‌تواند بر کل پیکسل یا فقط یکی از زیرپیکسل‌ها اثر بگذارد.

از آن جا که پیکسل گیر کرده به طور دائمی روشن میباشد، عموما در صفحه نمایش بصورت یک نقطه‌ی روشن و پایدار ظاهر می‌شود که به یکی از رنگ‌های سفید، قرمز، سبز یا آبی خواهد بود. درحالی که اگر سوخته باشد، بصورت یک مستطیل کوچک سیاه به پیشنهاد می‌رسد.

شناسایی پیکسل سوخته و گیر کرده

اگر گمان می‌کنید که صفحه نمایش شما دارای پیکسل سوخته یا گیر کرده میباشد، می‌توانید با تعدادی از ابزارهای نرم‌افزاری این مورد را بررسی نمایید. این برنامه‌ها اغلب تک‌رنگ‌هایی را در کل صفحه نمایش پخش می‌کنند، تا شما به راحتی بتوانید لک‌ها را تشخیص بدهید. برای تشخیص پیکسل‌های مشکل دار می‌توانید از نرم‌افزار «Dead Pixels Test » استفاده نمایید، یا وارد سایت «CheckPixels.com» بشوید و از تست آنلاین موجود استفاده نمایید. هم چنین می‌توانید با «دانلود تصویر برای تست پیکسل پیکسل تلویزیون»، اینکار را انجام بدهید.

تعمیر پیکسل سوختگی در تلویزیون

تعویض صفحه نمایش

مطمئن‌ترین روش برای تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون تعویض صفحه نمایش میباشد. بسیاری از تولید کنندگان ضمانت‌هایی ارائه می‌دهند که مشکل پیکسل سوختگی را پوشش می‌دهد. بنابراین گارانتی دستگاه تلویزیون خود را بررسی نمایید تا ببینید آیا می‌‌توانید از این امکان استفاده نمایید یا خیر. بیش تولید کنندگان صفحه پیش از این که اقدام به تعویض صفحه نمایش کنند، یک تعداد حداقلی پیکسل سوخته را تعیین می‌کنند.

در این رابطه راهنمای ذیل را مطالعه نمایید:

یک تلویزیون ۴۹ اینچ با دقت 4K تراکم پیکسلی ای معادل ۹۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۱۲ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۶ الی ۸ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون بوسیله تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش میباشد.

یک تلویزیون ۵۵ اینچ با دقت4K تراکم پیکسلی ای معادل ۸۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۱۰ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۵ الی ۷ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون بوسیله تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش میباشد.

یک تلویزیون ۶۵ اینچ با دقت 4K تراکم پیکسلی ای معادل ۷۰پیکسل در هر اینچ دارد و برای این تلویزیون حداقل ۸ پیکسل سوخته در مرکز تلویزیون و ۴ الی ۶ پیکسل سوخته در گوشه های تلویزیون بوسیله تولید کننده و وارانتی آن قابل پذیرش میباشد.

پیکسل سوختگی در تلویزیون

صبر نمایید تا پیکسل ناپدید شود

شما می‌توانید منتظر بمانید تا پیکسل سوخته شما خود به خود از بین برود. این اتفاق عموما رخ می‌دهد، ولی متاسفانه نمی‌توان فهمید چه زمانی. بنابراین امکان دارد تا اخر عمر تلویزیون این پیکسل سوخته همراه شما باشد یا امکان دارد طی یک هفته از بین برود، این بستگی به شانس شما دارد!

روش‌های تعمیر پیکسل گیر‌کرده را امتحان نمایید

شما می‌توانید برخی از روش‌هایی که در ادامه برای تعمیر پیکسل گیر کرده شرح داده شده میباشد، استفاده نمایید و امیدوار باشید که پیکسل دچار مشکل شما به این روش جواب دهد.

فشار و گرما (پیکسل سوختگی در تلویزیون)

برخی ادعاها در رابطه با تعمیر پیکسل سوخته وجود دارند که البته کمی خطرناک هستند و میبایست با احتیاط عمل نمایید. این روش‌ها به طور مستقیم صفحه نمایش شما را تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ضمانتی‌ هم برای کارآیی آن‌ها وجود ندارد.

هشدار! این روش‌ها تنها زمانی توصیه می‌شوند که همه‌ی روش‌های دیگر را متحان کرده‌اید. چراکه شانس این وجود دارد که این روش‌ها مشکل پیکسل سوختگی را بدتر کنند یا اثر تاثیرگذار نباشند.

روش فشار: نوک یک مداد را با یک پارچه‌ی نرم بپوشانید. وقتی که صفحه‌ی نمایش خاموش میباشد، نوک مداد پیچیده شده در پارچه را روی پیکسل سوخته به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار بدهید. شما می‌توانید اینکار را با نوک انگشت خود که دور آن پارچه پیچیده شده هم انجام بدهید. پایان تلاش خود را بکنید که این فشار به سایر قسمت‌های سالم صفحه نمایش وارد نشود چرا که می‌تواند منجر به تولید پیکسل‌های سوخته‌ی بیشتری شود.

تعمیر پیکسل سوخته با فشار

روش گرما: یک پارچه را در آب زیاد گرم خیس نمایید و بعدا آب آن را بگیرید. پارچه را در یک کیسه پلاستیکی قرار بدهید تا آب آن به صفحه نمایش برخورد نکند. پارچه‌ی گرم شده را به مدت 5 تا 10 ثانیه در مقابل پیکسل سوخته نگه دارید.

هشدار! هرگز بیشتر از مدت وقت توصیه شده گرما یا فشار را ادامه ندهید.

تعمیر پیکسل گیر کرده

پیکسل گیرکرده نسبت به پیکسل‌ سوخته آسان‌تر درمان می‌شود و احتمال نتیجه‌گیری از روش‌های اصلاحی در این حالت بیش میباشد. از آن جا که ترانزیستور این پیکسل‌ها هنوز هم می‌تواند برق را تامین بکند، اغلب با ریست نمودن آن می‌توانید مشکل را حل نمایید. برای این کار دو روش وجود دارد. این روش‌ها را هم چنین می‌توانید در صورت وجود پیکسل سوخته هم امتحان نمایید و هیچ خطری در این رابطه وجود ندارد. مراحل ذیل را طی کنید:

دستگاه را به مدت 24 تا 48 ساعت خاموش کنید. اینکار اجازه می‌دهد تا پیکسل گیر کرده انرژی اضافه‌ی خود را تخلیه کندو در نهایت خاموش شود. از یک نرم افزار تعمیر پیکسل سوخته تلویزیون استفاده نمایید. نرم‌افزار « PixelHealer» و سایت « JscreenFix» اینکار را برای شما انجام می‌دهند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، امکان درست کردن پیکسل سوخته در میان میلیون‌ها پیکسل موجود در صفحه نمایش، امری زیاد طبیعی و در واقع مطابق با استانداردهاست. در نتیجه توجه داشته باشید که پیکسل سوختگی تنها زمانی تحت پوشش وارانتی هستند و یک مشکل لحاظ می‌شوند که واقعا در دید و کیفیت صفحه نمایش اختلال درست کردن کنند.

توصیه‌ی ما همواره این میباشد که در صورت مشاهده‌ی چنین مشکلی خودتان وارد عمل نشده و از یک متخصص درخواست یاری نمایید چرا که عواقب یک اشتباه در قبال صفحه نمایش تلویزیون شما، می‌تواند جبران ناپذیر باشد. سایت تعمیرگر با تعمیرکاران متخصص در خدمت شماست.

مطالب مرتبط :

تلويزيون ۴K چيست و چه تفاوتی با HD دارد؟

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

چرا تلویزیون به وای فای وصل نمی شود؟

برعکس شدن صفحه تلویزیون

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ au9000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی