فناوری نانوسل در تلویزیون

فناوری نانوسل در تلویزیون

فناوری نانوسل در تلویزیون های Super UHD : شرکت LG به عنوان یکی از فعال ترین مراکز تولید و ابداع لوازم خانگی شناخته شده و هر سال محصول های جدیدی از این شرکت به بازار معرفی می گردد. ال‌ جی از جدید ترین محصول های خود یعنی سری تلویزیون‌های نانو سل رونمایی کرده میباشد.

ترکیب رنگ‌ های خیره‌ کننده و طبیعی به یاری فناوری نانوسل و فناوری های دیگری چون Active HDR ،Dolby Vision و طراحی قشنگ در تلویزیون ‌های 2020-2019 تحول عظیمی را در تلویزیون ها به وجود آورده میباشد. در این مطلب قصد داریم به شرح فناوری نانوسل بپردازیم هم چنین چند مدل از تلویزیون هایی را که به این فناوری مجهز میباشد را برایتان معرفی کنیم.

فناوری نانوسل در تلویریون چیست؟

نانوسل(Nanocell) یکی از تکنولوژی های پیشرفته تصویر میباشد که منحصراً متعلق به ال جی بوده و از آن در صفحه نمایش تلویزیون استفاده میکند. این فناوری جهت زیاد شدن شدت رنگ ها در تصاویری که در صفحه نمایش تلویزیون نشان داده میشوند، خلق شده میباشد. در واقع فناوری نانوسل به ارائه تصاویری با وضوح و جزئیات بیش نسبت به سایر تلویزیون ها معروف میباشد.

احتمالاً شما هم با کیفیت عکس 4K و 8K آشنایی داشته باشید.

استفاده از کیفیت عکس بالا مانند 4K و 8K تراکم پیکسل بیش و در نتیجه کیفیت بالاتری را ارائه میدهد. طبق گفته ی ال جی تنها تعداد پیکسل ها نیست که به وضوح عالی در تصاویر منجر میشود. بلکه نحوه ی نمایش پیکسل ها هم نقش بسزایی در کیفیت عکس خواهد داشت. فناوری نانوسل ال جی پیکسل های تصاویر را بصورت جداگانه و متمایز نشان میدهد تا رنگ واقعی هر پیکسل حفظ شود. به این صورت فناوری نانوسل وضوح بی نظیر تصاویر در صفحه نمایش را تضمین میکند.

نانوسل این نتایج شگفت انگیز را با جذب طول موج‌ های نور اضافی درست می کند و خلوص رنگ‌ هایی که در صفحه، نمایش داده میشود را بیشتر میکند. این قابلیتهای جذب نور به نمایشگرهای نو LCD این امکان را میدهد تا هر کدام از رنگ‌ ها با دقت زیاد بیشتری فیلتر شوند و هر رنگ صحیح مثل رنگ اصلی آن در طبیعت نمایش داده شود.

مثلا، رنگ سبز در تلویزیون های متداول می تواند با طول موج های دیگر رنگ، همچون زرد یا آبی، ترکیب شود و منجر به محو شدن و افت کیفیت رنگ شود و کمی سایه‌ های متمایل به زرد یا آبی رنگ داشته باشد. نانوسل ال‌ جی به طرز چشمگیری این محوشدگی، ناپایداری و دیگر افت کیفیت‌ ها در رنگ را کاهش میدهد. فناوری نانوسل درخشش نور صفحه را هم کم میکند تا حتی زمانیکه صفحه با نور محیط فرا گرفته شده میباشد عکس با کیفیتی ارائه دهد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

مزایا و معایب فناوری نانوسل

نقاط قوت

زاویه دید عالی
سازگاری با HDR10 و HLG
بهبود رنگ در طول موج رنگ های اصلی
هزینه متناسب نسبت به تلویزیون های OLED
پشتیبانی از فرمت های Dolby Vision و Dolby Atmos
به دلیل استفاده از فناوری Full Array Local Dimming برای اتاق های روشن زیاد مناسبند.

نقاط ضعف

کنتراست متوسط
یکنواختی خاکستری و مشکی نامناسب
رنگ مشکی خالص در محیط های تاریک خاکستری به نظر می رسد.

مقایسه نانوسل و اولد

تلویزیون های Nanocell و OLED از بهترین مدل های ال جی هستند. ولی اگر بخواهیم واقع گرایانه میان این تلویزیون ها انتخاب کنیم، OLED فناوری Nanocell را شکست خواهد داد. در تلویزیون های اولد پیسکل ها به طور مستقل روشن و خاموش میشوند. یعنی هر پیکسل قادر به روشن شدن بدون وابستگی به سایر پیکسل ها میباشد.

همین مورد یکی از مهمترین برتری های OLED بر نانوسل میباشد. چراکه تلویزیون های نانوسل از نور پس زمینه جهت روشن شدن پیکسل ها استفاده می کنند. در هر صورت تلویزیون های OLED عکس بهتری ارائه می بدهند و البته از هزینه زیاد بالاتری نسبت به تلویزیون های نانوسل برخوردارند. تکنولوژی نانوسل هم در نوع خود بی نظیر بوده و محبوبیتی فوق العاده در میان کاربران کسب کرده و هزینه زیاد متناسب تری نسبت به تلویزیون های اولد دارد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

مقایسه نانوسل و کیولد

فناوری نانوسل در تلویزیون های ال جی استفاده میشود که در این بخش می خواهیم آن را با تلویزیون های QLED سامسونگ مقایسه کنیم. در واقع مقایسه نانوسل با QLED نسبت به مقایسه نانوسل با OLED تا حدی منطقی تر است؛ زیرا تا حدی تفاوت های آن ها چشمگیر نخواهد بود. به طور کلی تلویزیون های کیولد سامسونگ از پنل های VA استفاده می کنند.

زاویه دید پنل VA نسبت به پنل IPS که در تلویزیون های نانوسل استفاده میشود، زاویه دید محدودتری دارد. بازتاب نور در تلویزیون های نانوسل ال جی بهتر میباشد و برای اتاق های روشن گزینه ی متناسب تری خواهند بود.

در طرف دیگر تلویزیون های QLED سامسونگ یکنواختی مشکی و عمق رنگ بهتری ارائه می بدهند. روشنایی و کنتراست تصاویر برای محتوای HDR در تلویزیون های کیولد عملکرد بهتری خواهد داشت. پس به طور کلی نمی توان گفت نانوسل بهتر است یا کیولد؟ زیرا هر کدام به نوبه ی خود امکانات بی نظیری به خریداران ارائه می بدهند.

نمایشگرهای LCD نانوسل

نمایشگرهای LCD نانوسل با بهره‌ گیری از اجزای متحدالشکل و زیاد کوچک که قطر آن ها تقریبا به اندازه یک نانومتر میباشد رنگ‌ های دقیق، ظریف و پایداری درست کردن می کنند که از عریض‌ ترین زوایا، نسبت به دیگر تلویزیون‌ ها شامل نمایشگرهای کوانتوم دات، قابل مشاهده میباشد. تلویزیون‌های نانو سل Super UHD ال‌ جی رنگ‌ های پایداری دارند و هیچ اختلاف رنگی برای افرادی که صحیح جلوی تلویزیون نشسته‌ اند و افرادی که برنامه‌ ها را با زاویه 60 درجه مشاهده می کنند دیده نمی شود.

تلویزیون های نانوسل Super UHD

در حالا حاضر تلویزیون هایی که به قابلیت نانوسل مجهز می باشند به دو دسته تقسیم میشوند. سری تلویزیون های 2019 نانوسل، که از کیفیت عکس Super UHD برخوردار میباشد و سری تلویزیون های 2020 نانوسل با کیفیت عکس UHD وارد بازار شده اند.

تلویزیون‌ های نانوسل Super UHD ال‌ جی با فناوری Nano Cell واقعی‌ ترین عکس ممکن را نمایش می بدهند و دقیق‌ ترین و ریزترین جزئیات را از هر زاویه دیدی درست کردن می کنند. تلویزیون‌ های نانو سل Super UHD با پشتیبانی از 4K Cinema HDR ،Dolby Vision و زاویه دید گسترده برترین نوع تلویزیون از لحاظ کیفیت عکس می باشند و محتوایی با کیفیت را ارائه می بدهند.

ال‌ جی مدل‌ های، تلویزیون ال جی SM8100 ، تلویزیون ال جی SM9000 ، تلویزیون ال جی SM9500 و تلویزیون ال جی SM8600 را به فناوری نانوسل (Nano Cell) و کیفیت عکس Super UHD مجهز کرده میباشد.

ترکیب جدید ترین نسخه از پلت‌ فرم هوشمند و ملموس webOS، قابلیت‌ های صوتی قدرتمند با طراحی چشم‌ نواز، باریک و زیاد شگفت انگیز در هر کدام از مدل‌ های تلویزیون‌ نانو سل Super UHD ال‌ جی به مشتریان امکان میدهد تا بدون هیچ مشکلی مدل دلخواه از تلویزیون خود را که مطابق با نیازها و انتظاراتشان میباشد پیدا کنند.

تلویزیون‌ های Super UHD ال‌ جی از طراحی فوق باریک حیرت‌ انگیز با پایه هلالی شکل و منحصربه‌ فرد برخوردار هستند. البته طراحی تلویزیون های نانوسل در سال 2020 تا حدی با مدل های 2019 متفاوت میباشد و شاهد تنوع بالاتری در طراحی آن هستیم. این تلویزیون ها در حالا حاضر تا به امروز با کیفیت‌ ترین عکس و رنگ را به اجرا می گذارند. در ادامه به شرح مختصری از هر کدام از این تلویزیون ها میپردازیم.

معرفی تلویزیون ها با فناوری نانوسل ال جی

1- تلویزیون ال جی SM9000

ویژگی های کلیدی

کیفیت 4K

2019

صدا 40 وات

120 هرتز

LED / پنل IPS

3×USB

سیستم عامل WebOS

4×HDMI

گیرنده داخلی و خارجی

ساخت کره

تلویزیون ال جی SM9000 از تلویزیون های سری 9 و تولید سال 2019 میباشد که با قابلیت نانوسل وارد بازار شده میباشد. طراحی قشنگ به تلویزیون 55 اینچ SM9500 در باریک‌ ترین نقطه ضخامت 6.9 میلی‌ متر میدهد و طوری به نظر می رسد که انگار در هوا معلق میباشد. تلویزیون نو ال‌ جی را چه روی دیوار نصب نمایید و چه روی پایه خود، جلوه ای قشنگ و خیره‌کننده‌ را به اتاق می بخشد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

این تلویزیون یکی از پیشرفته ترین و بالارده ترین سری تلویزیون های نانو سل ال جی میباشد که با کیفیت عکس Super UHD در اختیار کاربران قرار گرفت.

SM9000 با پشتیبانی از فناوری Nanocell، قابلیت Nano Color، زاویه دید گسترده، استاندارد عکس 4K Cinema HDR، فناوری Local Dimming، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، پردازنده هوشمند آلفا 7 و سرعت رفرش عکس 120 هرتز محتوایی با کیفیت، شفاف و درخشان را به اجرا می گذارد.

سیستم صوتی تلویزیون 4 کاناله میباشد که شامل 2 بلندگو و 2 ووفر میشود. کیفیت صدای عالی بوسیله تکنولوژی دالبی اتموس در سیستم صوتی تضمین میشود. سیستم عامل webOS امکانات هوشمند گسترده ای را در اختیار کاربران قرار میدهد. شما میتوانید به Wi-Fi متصل بشوید و از راه مرورگر تلویزیون به وبگردی بپردازید. هم چنین امکان اتصال به انواع گوشی هوشمند و دانلود برنامه در تلویزیون SM9000 وجود دارد.

2- تلویزیون ال جی NANO86

ویژگی های کلیدی

کیفیت 4K

2020
صدا 20 وات

120 هرتز

LED / پنل IPS

3×USB

سیستم عامل webOS

4×HDMI

گیرنده داخلی و خارجی

ساخت کره

تلویزیون ال جی NANO86 از جدید ترین تلویزیون های 2020 ال جی میباشد که همانند مدل های سال 2019 با فناوری نانوسل به سراغ کاربران آمد.

تلویزیون های 2020 نانوسل از کیفیت تصویر  4K برخوردار می باشند. این تلویزیون با پایه های هلالی شکل و طراحی شیک طرفداران زیادی را به خود جلب کرده میباشد و در لیست پرفروش ترین تلویزیون های 2021 ال جی قرار گرفته میباشد. کیفیت عکس 4k، زاویه دید گسترده، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، سرعت رفرش 120 هرتز، پردازنده هوشمند آلفا 7، فرمت استاندارد 4K Cinema HDR و فناوری Local Dimming مربوط به ویژگی های صفحه نمایش این تلویزیون میباشد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

همانطور که اشاره شد در این تلویزیون از فرمت های HDR شامل Dolby Vision IQ ،HDR10 و HLG پشتیبانی میشود تا جزئیات کامل از تصاویر را در صفحه تلویزیون نمایش دهد.

سیستم صوتی تلویزیون از بلندگو با توان 20 وات تشکیل شده که صدایی باکیفیت را پخش میکند. دالبی اتموس و AI Sound از فناوری های تقویت کیفیت صدا در این تلویزیون هستند. امکانات هوشمند و کاربردی تلویزیون نانوسل NANO86 شامل اتصال به اینترنت و امکان دانلود انواع برنامه میباشد. هم چنین اتصال به انواع گوشی و تماشای آنلاین فیلم و برنامه در تلویزیون وجود دارد.

3- تلویزیون ال جی NANO80

ویژگی های کلیدی

کیفیت 4k

2020

صدا 20 وات

60 هرتز

LED / پنل IPS

2×USB

سیستم عامل webOS

4×HDMI

گیرنده داخلی و خارجی

ساخت کره

تلویزیون ال جی NANO80 تلویزیون دیگری میباشد که به فناوری نانوسل مجهز میباشد.

این تلویزیون قشنگ که جزو ارزان ترین تلویزیون های 4k ال جی محبوبیتی بی نظیر در بین خریداران دارد. مدل NANO80 در سال 2020 با کیفیت عکس 4K همراه با طراحی ساده و شیکی تولید شده میباشد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

این تلویزیون دارای زاویه دید گسترده، فناوری Local Dimming، استاندارد عکس Active HDR، پردازنده چهار هسته‌ای و سرعت رفرش 60 هرتز میباشد. فناوری نانوسل در کیفیت عکس تلویزیون تا حد زیادی تأثیر گذاشته و تصاویری باکیفیت و قشنگ را به نمایش می گذارد.

سیستم صوتی تلویزیون متشکل از 2 بلندگو با توان صوتی 20 وات میباشد. صدای باکیفیت سیستم صوتی به یاری فناوری AI Sound به طور هوشمند با عکس هماهنگ میشود تا تجربه ای متفاوت از دیدن فیلم را برای بیننده درست کردن بکند. سیستم عامل webOS امکانات هوشمندی مانند اتصال به اینترنت و دانلود انواع برنامه را در اختیار کاربران قرار میدهد. با قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند هم میتوانید محتوای گوشی را با صفحه نمایش تلویزیون به اشتراک بگذارید.

4- تلویزیون ال جی SM8600

ویژگی های کلیدی

کیفیت 4K

2019

صدا 20 وات

120 هرتز

LED / پنل IPS

3×USB

سیستم عامل webOS

4×HDMI

گیرنده داخلی و خارجی

ساخت کره

تلویزیون ال جی SM8600 مدل دیگری از ال جی میباشد که با قابلیت نانوسل در سال 2019 وارد بازار شد.

مدل های SM9500، SM9000، SM8600 پیشرفته ترین و با امکانات ترین تلویزیون های نانوسل ال جی با کیفیت عکس SUHD می باشند. تلویزیون ال جی SM8600 دارای مشخصاتی چون Nano Color، زاویه دید گسترده، استاندارد عکس 4K Cinema HDR، فناوری Local Dimming، پشتیبانی از Dolby Vision و Dolby Atmos، پردازنده هوشمند α7 Gen 2 و سرعت رفرش عکس 120 هرتز میباشد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

سیستم صوتی تلویزیون از 2 بلندگو زیاد باکیفیت تشکیل شده میباشد که صدایی 20 وات را به گوش شنونده می رساند.

فناوری Clear Voice III نویزهای صدا را از بین برده و بوسیله دالبی اتموس کیفیت صدا زیاد شدن یافته میباشد. امکانات هوشمند کاربردی در این تلویزیون شامل اتصال به اینترنت، امکان دانلود برنامه و تماشای آنلاین فیلم میباشد. هم چنین شما میتوانید انواع گوشی هوشمند را به تلویزیون متصل کرده و محتوای آن را با صفحه نمایش باکیفیت SM8600 به اشتراک بگذارید.

5- تلویزیون ال جی SM8100

ویژگی های کلیدی

کیفیت 4K

2019

صدا 20 وات

60 هرتز

LED / پنل IPS

2×USB

سیستم عامل webOS

4×HDMI

گیرنده داخلی و خارجی

ساخت کره

تلویزیون ال جی SM8100 یک تلویزیون نانوسل با کیفیت عکس SUHD میباشد.

این تلویزیون با طراحی زیاد شیکی در سال 2019 تولید شد. صفحه نمایش این تلویزیون با مشخصاتی نظیر زاویه دید گسترده، استاندارد عکس 4K Active HDR، فناوری Local Dimming، پردازنده ی چهار هسته ای، پشتیبانی از Dolby Vision و سرعت رفرش عکس 60 هرتز همراه میباشد.

فناوری نانوسل در تلویزیون

بلندگوهای این تلویزیون همراه با فناوری DTS Virtual:X صدایی با توان 20 وات را به طور فراگیر و همه جانبه ارائه می بدهند. کاربردی ترین امکانات این تلویزیون شامل اتصال به Wi-Fi، امکان دانلود برنامه و تماشای آنلاین انواع برنامه میباشد. علاوه بر این میتوانید گوشی هوشمند خود را به صفحه نمایش تلویزیون متصل نمایید و از دیدن محتوای باکیفیت در تلویزیون ال جی SM8100 لذت ببرید.

فناوری نانوسل در تلویزیون ال جی

عملکرد فناوری نانوسل از راه جذب طول موج‌ های اضافی نور منتشر شده صورت می‌گیرد که نتیجه‌ آن زیاد شدن خلوص نمایش رنگ‌ ها در پنل تلویزیون میباشد. حذف نمودن طول‌ موج‌ های اضافه باعث میشود تا پنل‌ های LCD ال‌ جی بتوانند فیلتر بهتری برای نمایش زیاد دقیق رنگ‌ ها داشته باشند و در نهایت هر رنگ را در برترین حالت ممکن نشان بدهند.

به طور کلی تلویزیون های نانوسل ال جی از سال 2019 و 2020 که در این مطلب به آن ها اشاره شد جزو برترین تلویزیون های ال جی هستند. به دلیل فناوری عکس گسترده، کیفیت عالی و هزینه مناسبی که تلویزیون های نانوسل دارند، محبوبیتی انکار نشدنی در میان مردم کسب کرده اند. پس میتوان گفت فناوری نانوسل انقلابی خوشایند در زمینه ی تولید تلویزیون های کاربرپسند بوده میباشد.

ارائه بهترین خدمات تعمیرات تلویزیون در سایت تعمیرگر؛ با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

بهترین برند تلویزیون

تعمیر تلویزیون جنرال گلد general gold

بهترین تلویزیون تا 10 میلیون

کارتریج چیست؟

تعمیر تلویزیون ایکس ویژن x vision

تعمیر تلویزیون ال جی LG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی