راهنمای خرید سینمای خانگی

راهنمای خرید سینمای خانگی

راهنمای خرید سینمای خانگی : علاقمندان فیلم و سریال علاوه بر اینکه رفتن به سینما و تماشای یک فیلم در سالن سینما را یار دارند، ترجیح می‌دهند که در منزل خود هم یک سینمای کوچک یا به اصطلاحی یک “سینمای خانگی” داشته باشند. در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در کنار تلویزیون‌ها دستگاه‌هایی تعبیه می‌شوند که حکم یک سینما در خانه را دارند.

سینمای خانگی، یک سیستم صوتی تصویری میباشد که جهت سرگرمی در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم می‌تواند به پخش ویدئو و یا موزیک بصورت به طور کامل حرفه‌ای و البته در برخی موارد نیمه حرفه‌ای بپردازد.

برای آنکه بدانیم یک سیستم سینمای خانگی چطور می‌تواند پاسخگوی علاقمندی شما باشد، میبایست برای خرید آن اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید و شناخت کافی از این نوع سیستم به دست آورید.

پیش از اینکه اطلاعات کاملی در مورد راهنمای خرید سینمای خانگی کسب نمایید به تاریخچه کوتاهی از پیدایش این نوع سیستم‌ها می‌پردازیم.

تاریخچه سینمای خانگی

دستگاه‌های پخش ویدئو و صوت از دیرباز به صورت‌های گوناگونی مورد استفاده بوده است ولی در دهه ۱۹۸۰ سینمای خانگی به طور رسمی شکل گرفت. اولین بار این سیستم‌ها بصورت یک دستگاه که توانایی نمایش یک فیلم از قبل ضبط شده یا VHS را داشت با نام Laser Disc وارد بازار شد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.

راهنمای خرید سینمای خانگی

این دستگاه به یاری یک تلویزیون می‌توانست فیلم را نمایش دهد. در دهه ۲۰۰۰ نوآوری‌های تکنولوژیکی در سیستم‌های صوتی و تصویری را شاهد بودیم به صورتی که با ورود دستگاه‌های نو پخش ویدئو و یا پروژکتورهای ویدئویی و هم چنین استفاده از تجهیزات جدیدی در نمایش فیلم جهت کاربران خانگی توانستند افق روشنی در این سیستم‌ها درست کردن کنند.

به عنوان نمونه دستگاه‌های گرانی همچون Blu-ray سیستم‌هایی بودند که در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شده بودند و کاربران علاقمند به سینمای خانگی را برای خرید این نوع سیستم‌ها وسوسه می‌کردند که در آینده این دستگاه‌ها به Blu-ray 3 تغییر پیدا کردند و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را درست کردن کردند از جمله این پیشرفت‌ها می‌توان استفاده از عینک‌های سه بعدی جهت تماشای فیلم با ابعاد شگفت انگیزی در عمق و سطح اشاره کرد.

گذشت وقت و پیشرفت تکنولوژی تا به امروز در این رده هم تغییرات خوشایندی درست کردن کرده میباشد تا جایی که اکنون بسیاری از مشترکین از سایت‌هایی همچون Netflix می‌توانند فیلم‌های خود را بصورت به طور کامل حرفه‌ای دریافت و تماشا کنند.

واحدهای تشکیل دهنده یک سینمای خانگی

برای خرید یک دستگاه سینمای خانگی می‌توانید را راهنمای خرید آن قبل بروید و تک تک قسمت‌ها و دستگاه‌هایی که این سیستم را تشکیل می‌دهند را بشناسید. سیستم‌های سینمای خانگی از قطعات و اعضای بیشماری تشکیل شده میباشد که بسته به کارایی و مدل آن‌ها در برندهای مختلف، متفاوت میباشد.

ما به طور کلی سینمای خانگی از یک سیستم HDTV یا ویدئو پروژکتور با وضوح بالا که بر روی دی وی دی پخش می‌شود و یک پخش کننده دی وی دی یا دیسک Blu-ray و هم چنین اسپیکرها تشکیل شده میباشد. دستگاه پخش Blu-ray هم از تقویت کننده یا تعدادی تقویت کننده و چند کانال با بلندگوها و هم چنین دستگاه آمپلی فایر جهت استریو سازی صدا یا همان تقویت کننده صدا تشکیل می‌شود. برخی از سیستم‌های سینمای خانگی یک دستگاه ساب وافر هم دارند که بتواند اثرات فرکانس‌های پایین فیلم را کاهش داده و موسیقی متن فیلم را به راحتی پخش بکند.

بخش‌ها و اجزای تشکیل دهنده یک سینمای خانگی:

تلویزیون بزرگ یا ویدئو پروژکتور CRT
سیستم DLP پردازش دیجیتال نور
دستگاه پخش کننده دیسک
آمپلی فایر
ساب ووفر
بلندگو ها
در سیستم‌های نو بسیاری از قسمت‌ها با یکدیگر ادغام شده‌اند و یک دستگاه وظیفه چندین قسمت را انجام میدهد که بصورت کلی بسته به نوع استفاده و کارایی آن در منزل انتخاب و مورد استفاده قرار میگیرد.

بلندگوها speakers

اصلی ترین بخشی که یک سینمای خانگی که می تواند در هنگام راهنمای خرید سینمای خانگی به شما یاری بکند و این سیستم را به برترین و یا بدترین کیفیت طبقه بندی بکند بلندگو ها هستند. اگر از سینمای خانگی خود به عنوان یک دستگاه پخش کننده صدا استفاده نمایید یعنی فقط جهت گوش دادن موزیک از آن بهره مند بشوید هم می بایست در انتخاب اسپیکرها زیاد دقت نمایید.

در یک سینمای خانگی به طور عادی چهار عدد بلند گو وجود دارد. دو بلندگو رو به روی شما و دو عدد دیگر در پشت سرتان قرار می گیرند. این بخش ها سیگنال های صوتی را به چندین کانال تقسیم کرده و جز به جز اطلاعات صدا را به گوش شما می رسانند. در فیلم ها یا موزیک هایی که بصورت دالبی ضبط شده باشند صدا ها از سمت های مختلف به گوش می رسند که بوسیله اسپیکرهای قدرتمند قابل شناسایی هستند. علاوه بر این چهار بلند گو یک بلند گوی مرکزی هم وجود دارد که معمولا در وسط تعبیه میشود.

این بلند گو پایان جلوه های گفتاری و صوتی را پخش میکند.

بلند گوهایی که در پشت سر قرار می گیرند معمولا سر و صدای پس زمینه را در فیلم یا موزیک پخش می کنند همچون صدای حرکت آب، صدای حرکت هواپیما یا لرزش سنگ و . . . بلندگوهای جلویی هم صدا را از سمت جلو به بلندگوهای پشت سر شما هدایت می کنند. به این ترتیب شما در میدانی از صداها بصورت چند بعدی قرار می گیرید تا بتوانید حسی زیاد واقعی تر از یک موزیک یا صدای تک بعدی را تجربه نمایید.

بنابراین با راهنمای سینمای خانگی قبل بروید و هنگام خرید بلندگوی سینمای خانگی کانال های منبع پخش را به خوبی مد نظر داشته باشید. راهنمای خرید سینمای خانگی در بخش بلندگوها به این ترتیب میباشد :

بلندگو های ۱.۵ کاناله : این بلندگو ها معمولا برای پخش بهتر بلوری و SACD مورد استفاده قرار می گیرند.

بلندگوهای ۱.۶ کاناله : این بلندگو ها بیش با سیستم های Dolby Digital Surround EX رمز گذاری شده و برای تعداد کمی از DVD ها متناسب می باشند.

بلندگوهای ۱.۷ کاناله : این بلندگوها در برخی از دیسک ها بلوری مورد استفاده قرار می گیرند.

آمپلی فایر A/V

از دیگر نکته های راهنمای خرید سینمای خانگی بخش آمپلی فایر است. این دستگاه دقیقا کاری مشابه دستگاه گیرنده و تقویت کننده در تمامی سیستم های استریو را انجام میدهد. این دستگاه سیگنال های دستگاه های ورودی همچون VCR را دریافت کرده و آن را تقویت و بعدا به دستگاه های خروجی همچون تلویزیون فرستادن میکند. آمپلی فایر ها در واقع ترکیبی از چند اجزای مختلف هستند. برخی از آن ها در واقع یک پخش کننده دی وی دی هستند که بسته به نوع انتخاب خریدار تهیه و بکار گرفته میشوند.

راهنمای خرید سینمای خانگی ، بخش های گیرنده را بررسی نمایید

راهنمای خرید سینمای خانگی از شما می خواهد پیش از خرید یک سیستم سینمای خانگی تمامی ورودی ها و خروجی های این دستگاه را کنترل نمایید.

  • ورودی های صوتی تصویری جهت پخش ویدئو همچون دستگاه های پخش کننده ویدئو DVD player, DVR
  • آمپلی فایر ها جهت تقویت هر نوع کانال صوتی

معمولا آمپلی فایرها از یک سیستم کالیبراسیون داخلی بهره مند میشوند که با قرار گرفتن درست آن ها در کنار اسپیکرها می توانند عملیات کالیبراسیون صوتی را به خوبی انجام بدهند. به همین دلیل میباشد که می بایست آمپلی فایر و بلندگوها در مکانی درست قرار گیرند تا میدان چرخش صدا به درستی درست کردن شود در غیر این صورت صدا به صورتی به طور کامل عادی به گوش شما می رسد.

بهتر میباشد پیش از خرید آمپلی فایر، دقت نمایید که این ویژگی ها را داشته باشد.

پردازش پیشرفته صدا در فرمت هایی همچون Dolby
اتصال به کامپیوتر از راه USB
داک مخصوص MP3
توانایی اتصال به وای فای
توانایی اتصال مستقیم به نت و یا اترنت
تنظیم کننده صدا بصورت Dolby

راهنمای خرید سینمای خانگی

 

تلویزیون

راهنمای خرید سینمای خانگی تنها خرید یک سیستم پیچیده و گسترده

 

 نیست بلکه بخش‌هایی همچون تلویزیون هم شامل این سیستم می‌شود. بزرگ‌ترین تغییر فیزیکی و ظاهری که شما بعد از خرید یک سیستم سینمای خانگی احساس خواهید نمود، تلویزیون میباشد. شما با داشتن یک صفحه نمایش عالی تمامی تغییراتی که در سینمای خانگی درست کردن می‌شود را مشاهده می‌کنید. تلویزیون‌ها در سال‌های اخیر تغییرات بسیاری داشته‌اند که می‌توانند تکمیل کننده یک سیستم سینمای خانگی باشند.

نکته مهمی که میبایست بدانید، انتخاب تلویزیون برای سینمای خانگی خود میباشد. اندازه و اندازه تلویزیون شما زیاد مهم میباشد. اندازه صفحه نمایش شما میبایست یک سوم فاصله نشستن باشد.

مکانی که مبل یا صندلی خود را برای تماشای فیلم قرار می‌دهید را تا محل قرار گرفتن تلویزیون اندازه گیری نمایید، یک سوم این فاصله اندازه ابعاد صفحه نمایش میبایست باشد. به این ترتیب شما تصویری متناسب و بدون خطوط اسکن را تماشا خواهید نمود، در غیر این صورت تصاویر یا زیاد بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر از حد عادی به پیشنهاد می‌رسند و وضوح خوبی نخواهند داشت.

تلویزیون‌ها با کیفیت بالا (HDTV) خطوط عمودی‌تر و هم چنین وضوح بهتری را نمایش می‌دهند که البته هر چه نزدیک‌تر به آن بنشینید فرمت تصویری کیفیت کمتری خواهد داشت. اگر هم سالن قرارگیری سینمای خانگی شما یک سالن زیاد بزرگ میباشد، بهتر میباشد که از یک صفحه نمایش پروجکشن استفاده نمایید.

این صفحات به طور تقریبی همانند تلویزیون‌های معمولی هستند ولی بیش همچون یک پروژکتور فیلم عمل می‌کنند. در حقیقت در ویدئو پروجکشن‌ها تصاویر را بر روی یک صفحه پارچه‌ای مشاهده می‌کنید. اندازه ویدئو پروجکشن‌ها تا ۲۰۰ اینچ هم می‌رسد. این دستگاه‌ها معمولا تیونر تلویزیونی داخلی ندارند و همراه با یک تیونر جداگانه همچون دستگاه پخش کننده دی وی دی کار می‌کنند.

دستگاه پخش کننده یا دی وی دی پلیر

دی وی دی پلیر بدون شک از بخش‌های زیاد مهم و موثر میباشد. بیش دی وی دی ها برای فرمت‌های مختلف صدا ضبط می‌شوند و به شما این اجازه را می ‌دهند که عکس در ابعاد اصلی و با کیفیت عالی نمایش داده شوند.

برخی از دستگاه‌های پخش کننده دی وی دی قادر به ضبط عکس از دستگاه‌های دیگر همچون ماهواره یا تلویزیون هستند. به این ترتیب شما می‌توانید فیلم یا برنامه مورد نظرتان را به یاری این دستگاه ضبط کرده و تماشا نمایید. این نوع دستگاه‌ها به یک هارد دیسک متصل می‌شوند که ظرفیت محدودی دارند البته برخی مدل‌ها به جای هارد دیسک به یک فلش مموری متصل می‌شوند که امکان استفاده از فضای بیشتری را برای مصرف کننده درست کردن می‌کند.

در حالا حاضر چندین پارامتر در ضبط و پخش دیجیتال در بازار عرضه می‎شود که از برترین آن‌ها می‌توان در پخش کننده‌های Blu-ray و یا HD-DVD اشاره نمود. در هر دو مدل نام برده از سیستم لیزر و فرا بنفش استفاده می‌شود. راهنمای خرید سینمای خانگی مدل های Blu-ray را به شما نظر می‌کند چرا که کیفیت زیاد بهتری داشته و البته هزینه بالاتری هم دارد.

بررسی اتصالات

اتصالات بسیاری از سینمای خانگی به دیگر دستگاه‌ها انجام می‌شود که بهتر میباشد پیش از خرید، آن‌ها را به خوبی بشناسید تا بتوانید سیستم خود را با دیگر دستگاه‌ها به راحتی هماهنگ سازید.

HDMI

درگاه HDMI جهت اتصال تلویزیون به سینمای خانگی میباشد بصورت عادی هر دستگاه سینمای خانگی ۳ عدد پورت HDMI دارد ولی هر چه تعداد آن بیش باشد بهتر میباشد.

Component Video

این درگاه جهت پخش بصورت HD میباشد. دستگاه‌هایی که ورودی HDMI ندارند و یا تعداد کمی دارند بیش از این درگاه استفاده می‌کنند.

Composite Video

این درگاه یک اتصال تک کابلی درست کردن می‌کند که در حقیقت برای پخش بصورت SD میباشد.

Digital Audio

این پورت هم جهت سیگنال‌های دالبی دیجیتال میباشد که در سیستم‌هایی که پورت HDMI ندارند مشاهده می‌شود.

USB

ورودی USB به شما این امکان را می‌دهد که سینمای خانگی خود را به کامپیوتر متصل نمایید.

سینمای خانگی متناسب برای یک اتاق

در ادامه راهنمای خرید سینمای خانگی میبایست گفت پیش از خرید سیستم سینمای خانگی میبایست محل استقرار آن را مشخص نمایید. راهنمای خرید سینمای خانگی از شما می‌خواهد که هر نوع سیستم سینمای خانگی متناسب یک اتاق خواهد بود. اتاقی که می‌خواهید سینمای خانگی اتان را در آن بگذارید در خرید نوع و مدل آن تاثیر خواهد گذاشت. متراژ اتاق و شکل و هم چنین فاصله مبلمان در خرید سینمای خانگی زیاد مهم میباشد.

راهنمای خرید سینمای خانگی

اتاق های خواب و فضاهای کوچک

در صورتی که قصد دارید سیستم سینمای خانگی خود را داخل یک اتاق، همچون اتاق خواب کوچک قرار بدهید، بهتر میباشد به دنبال یک سیستم با اسپیکر‌های کوچک باشید. ساندبارها همان اسپیکرهای مختصر و مفیدی هستند که برای سیستم‌های سینمای خانگی کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. تلاش نمایید در اندازه ساندبارها دقت نمایید چرا که این دستگاه را معمولا جلوی تلویزیون قرار می‌دهند و اینکار امکان دارد مانع حرکت نور مادون قرمز تلویزیون شده و برای روشن و خاموش نمودن و حتی کانال عوض نمودن به یاری کنترل تلویزیون با مشکل مواجه بشوید.

اتاق نشیمن یک آپارتمان

اگر تصمیم دارید سینمای خانگی خود را داخل اتاق نشیمن آپارتمانتان قرار بدهید، بهتر میباشد از سیستم‌هایی که مجهز به کامپوننت هستند، استفاده نمایید. کامپوننت‌ها به طور معمول بلندگوهای گرد و قوی با قدرت ۱۶ باندی هستند که به آمپلی فایر‌ها متصل می‌شوند. این دستگاه ها معمولا در کیفیت پخش DVD ها زیاد تاثیرگذار هستند.

اتاق های بزرگ نمایش فیلم

انتخاب یک سیستم سینمای خانگی برای اتاق‌های زیاد گسترده نمایش فیلم، گوناگون خواهد بود. مدل‌های نو و بسیاری میباشد که می‌توانید برای این مکان‌ها برگزینید فقط توجه داشته باشید که بهتر میباشد در اتاق‌ها بزرگ به جای استفاده از انواع تلویزیون‌ها حتی در سایزهای بزرگ یا صفحات گسترده از ویدئو پروجکشن‌ها استفاده نمایید تا تصویری زیاد واقعی‌تر و نزدیک‌تر به سینما را برای خود تداعی نمایید.

سایت خدمات تعمیر تلویزیون تعمیرگر ، نمایندگی رسمی شرکت مادیران و ایکس ویژن با سال ها تجربه مثبت بهترین خدمات را به سما ارائه می دهد. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

چگونه تلویزیون را نصب و راه اندازی کنیم؟

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

کارایی تلویزیون اندروید android tv

بهترین تلویزیون های 85 اینچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی