دلایل خرابی پنل تلویزیون

دلایل خرابی پنل تلویزیون

دلایل خرابی و تعمیر پنل تلویزیون : پنل تلویزیون چیست؟ پنل تلویزیون در کجا قرار دارد؟ چطور از پنل تلویزیون مراقبت کنیم؟ اینها تنها بخشی از سوالات پرتکرار شما درمورد پنل یا فلت تلویزیون میباشد. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با پنل به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تلویزیون آشنا بشوید.

جالب میباشد بدانید تلویزیون از قطعات مختلف تشکیل شده . اغلب در صورتیکه برای این قطعات مشکلی به وجود آید با تعمیر مشکل برطرف می‌شود. اما پنل یکی از قطعاتیست که تعمیر تلویزیون راه حل آن نیست و میبایست با آن را با قطعه نو جایگرین نمود.

با توجه به این که خرابی پنل امکان دارد برای هر تلویزیونی به وجود بیاید و منحصر به یک برند یا مدل خاص نیست، تصمیم گرفتیم مطلبی را به مهم‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون اختصاص بدهیم.

پنل تلویزیون چیست؟

پنل یا فلت تلویزیون یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تلویزیون میباشد که عکس روی آن نمایش داده می‌شود.

پنل تلویزیون کجاست؟

نخستین سوالی که پس از شنیدن نام فلت یا پنل تلویزیون در ذهن به وجود می‌آید، این میباشد که محل دقیق پنل تلویزیون کجاست؟

در واقع پنل بیرونی‌ترین قسمت تلویزیون یا همان صفحه نمایش تلویزیون است. اغلب پنل‌ها از جنس شیشه یا کریستال هستند و برای محافظت از این لایه و جلوگیری از آسیب دیدن روی آن بوسیله یک فیلم پوشیده می‌شود.

انواع پنل تلویزیون کدام‌اند ؟

از زمانیکه نخستین نسل تلویزیون‌ها به خانه راه پیدا کردند تا امروز، پنل‌های مختلفی برای تلویزیون ساخته شده میباشد. هدف تولید پنل‌های نو نمایش عکس با کیفیت‌تر و واقعی‌تر برای بیننده میباشد. ولی امروزه تکنولوژی‌های بکار رفته در پنل‌ها زیاد پیشرفت کرده و پنل‌های مختلفی در بازار تلویزیون موجود میباشد. در حالا حاضر رایج‌ترین پنل‌های موجود در بازار عبارتند از:

LCD
LED
OLED
QLED

دلایل خرابی پنل تلویزیون

چرا پنل تلویزیون خراب می‌شود؟(دلایل خرابی و تعمیر پنل تلویزیون)

تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل سرگرمی منازل میباشد که همه‌ی اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند. ولی بدلیل حساسیت و ظرافت در طراحی اگر از آن بدرستی نگهداری نشود به سرعت آسیب می‌بیند و شما را محروم می‌کند. اغلب مشکلاتی که برای پنل به وجود می‌آید با تعمیر برطرف نمی‌شود و تنها راه حل تعویض پنل میباشد.

قیمت تعویض پنل بسیار زیاد میباشد و خرید تلویزیون نو برای مشتری به صرفه‌تر میباشد.
بیشترین قیمت تعمیرات تلویزیون، مربوط به تعویض پنل میباشد.

برخی از مشکلات پنل به شرح ذیل است:

علت صدا داشتن و عکس ندادن تلویزیون، خرابی پنل میباشد.

اغلب خرابی پنل تلویزیون نشانه‌های مختلفی دارد. یکی از این نشانه‌ها این میباشد که تلویزیون صدا دارد اما عکس ندارد. این مشکل به دلیل نتابیدن نور به صفحه نمایش به وجود می‌آید.

تابیدن نور به پنل به وسیله بک لایت تلویزیون انجام می‌شود. پس در صورتیکه بلک لایت آسیب دیده باشد، قادر به تابش نور نخواهد بود. بیش اوقات تعمیر بک لایت تلویزیون در محل امکان پذیر میباشد. در نتیجه برای تعمیر تلویزیون و بک لایت کافیست با یک تعمیرکار ماهر در این حوزه تماس بگیرید.

برای مطمئن شدن از خرابی بک لایت، سیم عکس تلویزیون را یک بار جدا کرده و دوباره وصل نمایید. زیرا امکان دارد علت عکس نداشتن تلویزیون خارج شدن سیم باشد.

از علل خرابی پنل می‌تواند وجود خطوط عمودی روی تلویزیون باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل تلویزیون، وجود خط عمودی روی صفحه نمایش میباشد. ولی علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون چیست؟ بسته به این که خط عمودی از چه نوعی باشد، علت به وجود آمدن آن متفاوت میباشد.

دلایل خرابی پنل تلویزیون

به طور کلی خط‌های عمودی روی تلویزیون دو دسته هستند:

۱- خطوط عمودی سراسری

خطوط عمودی که روی صفحه نمایش از بالا تا پایین میافتند و کل صفحه را در می‌گیرند. این خطوط اغلب بدلیل خرابی برد تیکان یا فلت‌های ارتباطی به وجود می‌آیند.

۲- خط عمودی چند سانتی متری

خطوط عمودی کل صفحه را نپوشانند و فقط در قسمت خاصی خط عمودی افتاده باشد. ایراد از پنل تلویزیون میباشد. این مشکل به دلیل وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون به وجود می‌آید.

چنانچه بعد از وارد شدن ضربه یا فشار قسمتی از عکس تاریک شده، ایراد از پنل بوده و تنها راه حل تعویض پنل میباشد.
اگر به تلویزیون ضربه وارد نشده باشد و بدون دلیل عکس تاریک شده، بک لایت تلویزیون مشکل پیدا کرده قسمتی از آن سوخته یا نیم سوز شده میباشد.

خرابی و تعمیر پنل تلویزیون در اثر آبخوردگی

نفوذ مایعاتی همچون آب، شیشه شور و … می‌تواند به قسمت‌های مختلف تلویزیون از جمله برد تیکان، فلت و … آسیب برساند. اغلب رفع ایراد این قطعات در محل امکان‌پذیر میباشد. کافیست درخواست تعمیر تلویزیون خود را در آچارباز درج نمایید تا کارشناس فنی در اسرع زمان مشکل را در محل شما برطرف بکند.

برخی از ایراداتی که بعد از نفوذ آب به تلویزیون به وجود می‌آید، عبارتند از:

درست کردن نوار‌های تیره یا روشن روی تصاویر
نگاتیوی شدن تصاویر تلویزیون
دو تکه شدن عکس
درست کردن خطوط رنگی یا سیاه و سفید روی عکس
به هیچ عنوان برای تمیز نمودن تلویزیون، مایعات را مستقیم روی صفحه اسپری نکنید.

دلایل خرابی پنل تلویزیون

اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تصاویر می‌تواند به دلیل خرابی پنل باشد

امکان دارد بعد از روشن نمودن تلویزیون عکس را متمایل به رنگ خاصی مثلا سبز یا صورتی مشاهده نمایید. این ایراد نشان دهنده خرابی (Liquid) پنل میباشد و قابل تعمیر نیست. در صورتیکه این مشکل برای تلویزیون به وجود آید میبایست پنل تعویض شود.

خرابی پنل با نمایش نقاط نورانی روی صفحه تلویزیون خود را نشان می‌دهد

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی پنل، نمایش نقاط نورانی یا لکه سفید روی تلویزیون میباشد. این مشکل به دلیل سوختن پیکسل‌ها به وجود می‌آید. در تلویزیون تولید رنگ‌های سبز، قرمز و آبی بوسیله پیکسل‌ها انجام می‌شود. اگر پیکسل‌های تلویزیون بسوزد در آن قسمت دیگر رنگی تولید نمی‌شود و فقط نور سفید که از بک لایت منتشر می‌شود بدون تغییر رنگ به پنل می‌رسد. سوختگی پیکسل هم جزء مواردیست که قابل تعمیر نیست و تنها راه حل رفع مشکل تعمیر ، تعویض پنل میباشد.

اگر این مورد برای شما آزاردهنده نیست، می‌توانید به استفاده نمودن از تلویزیون ادامه بدهید تا زمانیکه پیکسل‌های بیشتری بسوزد و پنل را تعویض نمایید.

پیکسل سوخته می‌تواند به سرعت به بقیه پیکسل‌ها سرایت بکند.
نمایش تصاویر دوتایی نشان دهنده خرابی پنل میباشد

چنانچه در هنگام تمیز نمودن تلویزیون آب به داخل نفوذ پیدا بکند و باعث اتصالی در قسمت‌های برد تیکان یا خرابی پنل شود، تصاویر به شکل دوتایی روی تلویزیون نمایش داده می‌شود. اگر تلویزیون شما با این مشکل روبه‌رو شده میباشد. میبایست عیب‌یابی و رفع مشکل را به تعمیرکار بسپارید.

پنل تلویزیون شکسته میباشد

ملموس‌ترین ایرادی که می‌تواند برای هر تلویزیونی به وجود آید، شکستن پنل تلویزیون میباشد. این مشکل امکان دارد در اثر وارد شدن ضربه، فشار یا سقوط از ارتفاع به وجود آید و قابل تعمیر نیست. تنها راه چاره برای برطرف شدن مشکل، تعویض پنل میباشد.

بیشترین قیمت تعمیرات تلویزیون، مربوط به تعویض پنل میباشد.

خرابی پنل در اثر ضربه خوردن به تلویزیون(دلایل خرابی و تعمیر پنل تلویزیون)

وارد شدن ضربه و فشار یا پرتاب جسم سنگین به سمت تلویزیون می‌تواند به خرابی پنل منجر شود. اغلب ضرب دیدگی و خرابی پنل تلویزیون با نشانه‌های ذیل خود را نمایان می‌کند:

درست کردن خطوط عمودی و افقی روی عکس
سیاه شدن عکس

از علل خرابی پنل تلویزیون می‌تواند قطع و وصل شدن لحظه‌ای عکس باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل، وجود نویز یا قطع و وصل شدن عکس میباشد. علت اصلی این مشکل، نوسان برق در وسایل الکتریکی میباشد. این مشکل اغلب در وقت استفاده همزمان چند وسیله‌ پر مصرف همچون کولر، ماشین لباسشویی، اتو و … همراه تلویزیون به وجود آید.

در این وقت نوسان برق فراوان شده و به تجهیزات جانبی که از راه پورت‌های HDMI و USB به تلویزیون وصل شده آسیب می‌زند.

برای رفع این مشکل و جلوگیری از آسیب رسیدن به تلویزیون می‌توانید اقدامات ذیل را انجام دهید:

از وسایل برقی پر مصرف، به طور همزمان استفاده نکنید.
وسایل جانبی را به پورت‌های دیگر AC، HDMI و USB وصل کنید.
اگر ایراد فقط در یک دستگاه ظاهر می‌شود، برای انتقال صدا و عکس از درگاه‌های دیگر تلویزیون استفاده نمایید.
برای انتقال صدا و عکس از کابل‌های با کیفیت و شیلد‌دار استفاده نمایید.
برای انتقال عکس و صدای وسایل جانبی از کابل‌های با کیفیت استفاده نمایید.

خرابی و تعمیر پنل به دلیل نمایش خطوط افقی روی عکس

نمایش خط افقی روی تلویزیون‌ ال سی دی، ال ای دی و قدیمی یکی از مشکلات شایع تلویزیون میباشد . اگر این خطوط بصورت کامل از بالا تا پایین صفحه نمی‌افتد و مثلا فقط یک سوم صفحه را پوشش می‌دهد یا خطوطی که روی صفحه افتاده افقی میباشد، به احتمال فراوان پیکسل‌های تلویزیون سوخته میباشد.

البته همیشه علت خطوط افقی روی عکس این نیست و نمی‌توان نسخه کلی برای آن پیچید، ولی در بیش موارد با تعویض پنل تلویزیون، مشکل برطرف می‌شود.

در صورت بروز هرگونه مشکل در پنل تلویزیون و سایر قسمت های آن ، می توانید از تعمیرکاران متخصص سایت تعمیرگر کمک بگیرید.

مطالب مرتبط :

بهترین برند تلویزیون

رفع مشکل اتصال کابل HDMI به تلویزیون

بک لایت تلویزیون چیست؟

تعمیر تلویزیون سونی sony

تعمیر تلویزیون ایکس ویژن x vision

تعمیر تلویزیون ال جی LG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی