بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000 : تلویزیون یکی از آیتم‌های زیاد مهم در لوازم خانگی میباشد. این روزها با پیشرفت تکنولوژی و ایده‌های نو، عملکرد تلویزیون‌ها تنها محدود به پخش برنامه‌های شبکه‌های سراسری نمی‌شود. برندهای زیادی در بازار وجود دارند که انواع تلویزیون‌ها و لوازم خانگی را طراحی و تولید می‌کنند. از این رو شما برای انتخاب یک تلویزیون، لیستی از گزینه‌های زیاد فراوان در دسترس خواهید داشت.

برند LG در حالا حاضر از برندهای کره‌ای محبوب در کل دنیا به حساب می‌آید که شعبه‌های بیشماری در کشورهای مختلف را به خود اختصاص داده میباشد. این برند به شکل جدی در حوزه تولید لوازم خانگی و سایر تجهیزات الکترونیکی فعالیت می‌کند. تلویزیون ال جی UP8000 از نمونه محصول های تولیدی این شرکت خوش آوازه بوده که از جدید ترین نمونه‌های اقتصادی در سال 2021 میباشد.

در ادامه با تعمیرگر همراه باشید تا در بررسی تلویزیون ال جی UP8000 نگاهی کلی به عملکرد و سایر موارد مربوط به مشخصات، هزینه و کیفیت این تلویزیون داشته باشیم؛ البته جهت دسترسی آسان‌تر هم می‌توانید از لینک‌های سریع ذیل استفاده نمایید.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000 و مشخصات و کیفیت آن

نقد و بررسی UP8000

تلویزیون ال جی UP8000 از نمونه محصول های هوشمند موجود در بازار میباشد که کیفیت عکس 4K را ارائه می‌دهد. به طور کلی میبایست گفت این مدل از دسته محصول های میان رده بوده که اخیراً به بازار عرضه شده میباشد که در عین هزینه متناسب قابلیت‌های اصلی را به شما ارائه خواهد داد. برای بررسی این مدل آیتم‌های بسیاری از کیفیت عکس گرفته تا امکانات جزئی‌تر و ابزارهای جانبی مهم و قابل بحث به شما شناخته خواهند شد.

این مدل تا حدی به عنوان نسخه بهبود یافته دو مدل پیشین UN7340 و UN8500 ال جی به حساب می‌آید. امکان تهیه این مدل در سایزهای مختلف ۴۳ تا ۸۶ اینچ وجود خواهد داشت. جالب میباشد بدانید که نمونه‌های تولید شده در اینچ‌های مختلف UP8000 گاهاً قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند به طور مثال طبق اعلام وبسایت ال جی دو اندازه ۸۲ و ۸۶ اینچ دارای سرعت رفرش ۱۲۰ هرتزی و HDMI2.1 هستند.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

استفاده از پنل ADS‌ در UP8000 که عملکردی شبیه به پنل IPS دارد نویدبخش زاویه دید گسترده در این تلویزیون بوده یعنی شما شاهد افت کیفیت زیادی در صورت مشاهده تصاویر از گوشه‌ها یا با زاویه غیر مستقیم نخواهید داشت. استفاده از این پنل می‌تواند خود بیانگر ضعف UP8000 ال جی در زمینه کنتراست و یکنواختی مشکی را توجیه بکند ولی تأخیر در ورودی و وقت پاسخگویی عالی از جمله دیگر مورادی میباشد که میبایست به آن اشاره نمود.

یکی دیگر از نقاط ضعفی که به این مدل ۲۰۲۱ ال جی وارد میباشد عملکرد آن در ارائه روشنایی ناکافی محتواهای HDR‌ میباشد که می‌تواند در حین تماشای فیلم‌های HDR بیش خودنمایی بکند.

طراحی تلویزیون ال جی UP8000

ظاهر محصول و طراحی آن از نخستین ویژگی‌هایی میباشد که می‌تواند توجه مخاطبان را به سمت و سوی خود جلب بکند. با توجه به نوع طراحی و آیتم‌های ظاهری تلویزیون شما می‌توانید آن را با محیط خانه یا فضای خود تطبیق دهید. برای بررسی ظاهر تلویزیون ویژگی‌هایی همچون ابعاد، وزن، ضخامت، قاب، شکل صفحه، پایه و موارد مشابه زیاد مهم خواهند بود. در ذیل برخی از این آیتم‌ها را در تلویزیون ال جی UP8000 بررسی خواهیم نمود.

سبک

طراحی تلویزیون ال جی UP8000 زیاد مشابه به نمونه‌های قدیمی‌تر همچون UN7340 میباشد. تنها تفاوتی که شما می‌توانید در مدل نو شاهد آن باشید، کم شدن ضخامت تلویزیون بوده که به مراتب نازک‌تر طراحی شده میباشد. ضخامت کم تلویزیون باعث می‌شود تا اگر آن را روی دیوار نصب می‌کنید چندان برجستگی درست کردن نکند و جلوه و نمای بهتری را به شما ارائه بدهد.

با وجود این که این مدل نازک‌تر طراحی شده میباشد ولی همچنان مدل پایه‌ها و پشت خود را همچون مدل‌های پیشین حفظ نموده میباشد. نکته دیگر در مورد طراحی این مدل این میباشد که صفحه نمایشگر آن به شکل تخت طراحی شده میباشد و به اصطلاح Curved یا منحنی نیست.

پایه های نگه دارنده

این پایه‌ها کاملاً با توجه به وزن و ابعاد تلویزیون طراحی شده‌اند و می‌توانند تا حد زیادی تعادل دستگاه شما را حفظ نمایند. میزان فضای اشغال شده بوسیله پایه‌های این مدل به طور تقریبی با عرض ۱۰.۸ و طول ۴۵.۸ اینچ در اندازه ۶۵ اینچ طراحی شده میباشد. منظور از فضای اشغال شده فاصله میان دو طرف پایه دستگاه میباشد.

نکته‌ای که ضروری میباشد عنوان شود این میباشد که با وجود این که پایه‌ها به خوبی از دستگاه پشتیبانی می‌کنند ولی همچنان وضعیت تلویزیون چندان ثابت نیست و با تکانه‌هایی همراه خواهد بود.

قسمت پشتی تلویزیون

در قسمت پشتی تلویزیون ال جی UP8000 گیره‌هایی در بخش فوقانی پایه‌ها تعبیه شده میباشد. شما می‌توانید به یاری این گیره‌ها، کابل‌های تلویزیون را به خوبی مدیریت نمایید و دسته بندی کنید. به یاری این ویژگی هم جلوه دستگاه شما زیباتر میباشد و هم سیم‌ها و کابل‌های شما آسیب نخواهند دید.

ابعاد بخش اتصال براکت به قسمت پشتی تلویزیون VESA 300×300 میباشد یعنی فاصله هر کدام از ۴ محل پیچی که عکس ذیل پیداست ۳۰۰ میلی‌تر است که به شکل ثابت طراحی شده است.

حاشیه‌ها و ضخامت UP8000

منظور از قاب تلویزیون بخش قرارگرفته دور تا دور صفحه نمایشگر دستگاه است. صفحات نمایشگر بزرگ‌تر به همراه قاب‌هایی ظریف این روزها بیش در میان مردم محبوب هستند. قاب استفاده شده در تلویزیون مدل  LG UP8000 ضخامتی برابر با ۰.۵۵ اینچ یا ۱.۴ سانتی متر دارد که به نسبت ظریف به حساب می‌آید و چندان در صفحه نمایش محسوس نخواهد بود.

همان طور که پیش‌تر هم به این نکته اشاره کردیم مدل LG UP8000 به مراتب از همتایان پیشین خود نازک‌تر طراحی شده میباشد. شما در این مدل شاهد یک ضخامت ۲.۵۲ اینچی یا به عبارت دیگر ۶.۴ سانتی متری خواهید بود. این ضخامت برای نصب بر روی دیوار می‌تواند زیاد متناسب باشد.

کیفیت ساخت

تلویزیون ها از لوازمی هستند که چندان آن ها را جابه جا نخواهیم نمود و یا به شکل فیزیکی با آن ها درگیر نمی‌شویم ولی با این وجود همچنان استحکام از آیتم‌های زیاد مهم و حائز اهمیت میباشد که بایستی هنگام خرید به آن توجه نشان بدهید. تلویزیون ال جی UP8000 در قسمت پشتی خود از پلاستیک با کیفیت ساخته شده است. پایه‌های دستگاه فلزی خواهند بود تا به برترین شکل ممکن بتوانند از تلویزیون پشتیبانی نمایند.

در محل پیچ شدن براکت تا حدی انعطاف در بدنه دیده می‌شود که میبایست در این جا به آن اشاره می‌شد؛ البته ساختار تلویزیون حتی در قسمت‌های مربوط به سوراخ‌ها و یا محل‌های اتصال کاملاً محکم خواهد بود و نگرانی از این بابت برای شما وجود ندارد. 

کیفیت صفحه نمایش و تصاویر UP8000

پس از ظاهر اولیه دستگاه و تطابق دادن ویژگی‌های ساختاری آن با سلیقه و نیازهای شما زیاد مهم خواهد بود تا کیفیت عکس را بسنجید. اساساً مهم‌ترین و اصلی‌ترین استفاده ای که از تلویزیون ها به عمل می‌آید، پخش فیلم‌ها و تصاویر است. برای بررسی کیفیت عکس و قابلیت‌های تلویزیون برای پخش هر چه بهتر تصاویر آیتم‌ها و معیارهای بسیاری وجود خواهند داشت. در ادامه مهم‌ترین این معیارها را به شما با توجه به تلویزیون ال جی UP8000 معرفی خواهیم نمود.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

ویژگی های تصویر (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

قبل از این که توضیحات بیشتری را در این زمینه ذکر کنیم و یا بخواهیم ویژگی‌های این مدل را معرفی کنیم ضروری میباشد با چند اصطلاح آشنا بشوید. این اصطلاحات می‌توانند به شما برای شناخت دقیق‌تر صفحات نمایشگر و بررسی بهتر آن ها یاری کنند.

کنتراست:

به زبان ساده کنتراست به معنای تضاد میان نمایش رنگ سفید و سیاه است. هر چه کنتراست عکس بالاتر باشد شما می‌توانید با کیفیت زیاد بیشتری تصاویر را ببینید و رنگ‌ها با تمایز و کیفیت بالاتری نمایش داده می‌شوند.

پنل VA:

نمونه ای از پنل‌های نو برای صفحات نمایشگر تلویزیون ها میباشد. این نوع پنل کنتراست بالایی دارد ولی زاویه دید به نسبت کمتری را برای مشاهده عکس با کیفیت ارائه خواهد داد. معمولاً در تلویزیون‌های سامسونگ شاهد استفاده از این پنل هستیم.

پنل IPS: (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

نمونه ای دیگر از نسل پنل‌های نو بکار رفته در صفحه نمایش تلویزیون ها میباشد. این پنل کنتراست به نسبت کمتری دارد ولی زاویه دید گسترده‌تری را برای مشاهده عکس در اختیار بینندگان قرار می‌دهد بنابراین در صورت مشاهده تلویزوین از زاویه غیرمستقیم شما نسبت به پنل VA‌افت کیفیت زیادی را احساس نخواهید نمود. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیش در این زمینه دارید از شما دعوت می‌کنم مطلب «مقایسه پنل IPS با پنل VA» را حتماً مطالعه نمایید.

زاویه دید :

منظور از این اصطلاح زاویه‌ای میباشد که شما می‌توانید با قرار گرفتن در محدوده آن، تصاویر تلویزیون را با کیفیت تماشا نمایید. هر صفحه نمایش زاویه دید مخصوص به خود را خواهد داشت. اگر بیرون از این زاویه مشخص به صفحه نمایشگر نگاه نمایید امکان دارد تصاویر را به شکل سایه دار یا به اصطلاح دو تایی مشاهده کنید.

تلویزیون ال جی UP8000 در اغلب سایزهای خود به جز نمونه‌های 50 اینچی، 60 اینچی و 70 اینچی از پنل IPS استفاده نموده است و همین باعث شده است تا کنتراست پایینی ایجاد بکند.

این ضعف باعث می‌شود تا تصاویری که سیاه رنگ هستند در این صفحه نمایش تا حدی به سمت رنگ خاکستری تمایل بیابند. این کنتراست پایین در موقعیت‌هایی که نور محیط هم کم باشد بیشتر از قبل خود را نشان داده و کیفیت عکس را پایین می‌آورد.

مشکل کنتراست پایین در مدل‌های 50 اینچی، 60 اینچی و 70 اینچی به دلیل استفاده از پنل نوع VA وجود نخواهد داشت. کنتراست این تلویزیون در حالت عادی 903 : 1 اندازه‌گیری شده است البته اگر به دنبال مدلی هستید که در این زمینه عملکرد بهتری داشته باشد توصیه می‌کنم نیم نگاهی به بررسی تلویزیون سامسونگ AU8000‌ بیندازید.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

اوج روشنایی SDR

روشنایی و کیفیت نور صفحه نمایش از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌تواند کیفیت نهایی را تحت تأثیر خود قرار بدهد. در تلویزیون ال جی UP8000 کیفیت SDR در سطح متوسطی قرار دارد. اگر تلویزیون در یک اتاق با نور معمول باشد مشکلی از پیشنهاد روشنایی وجود نخواهد داشت ولی اگر نور محیط فراوان باشد به احتمال برای مشاهده عکس دچار مشکل می‌شوید.

در چنین حالتی توصیه می‌شود از تنظیمات دستی استفاده نمایید بدین شکل که حالت عکس (Picture Mode)را روی Vivid (روشن)، روشنایی صفحه(Brightness) و کنتراست (Contrast) را به شکل مشابه بر روی Max (حداکثر) و در نهایت تقویت کننده کنتراست پویا(Dynamic Contrast Enhancer) را روی High (زیاد) تنظیم کنید. اوج روشنایی SDR این تلویزیون 265cd/m²  اندازه‌گیری شده میباشد.(با اعمال این تنظیمات شما می‌توانید روشنایی صفحه را در محیط‌های پر نور هم تنظیم کنید ولی با کاهش کیفیت عکس و نمایش هم مواجه خواهید شد).

اوج روشنایی HDR

اوج روشنایی HDR در این مدل به نسبت ضعیف میباشد که این ضعف حتی بیش از نمونه‌های پیشین خود مثل UN7340 میباشد. ضعف در HDR باعث می‌شود تا جزئیات در تصاویر، تیره‌تر و ناواضح به پیشنهاد بیایند. برای جبران این ضعف می‌توانید کنتراست پویا (Dynamic Contrast) را بر روی Low قرار دهید. انجام این تنظیمات باعث می‌شود تا تصاویر شما در برخی صحنه‌ها روشن‌تر و یا تیره‌تر از آنچه هست، به پیشنهاد برسند. جالب میباشد بدانید که کیفیت اوج روشنایی HDR وقتی که تلویزیون در حالت بازی و یا Game Optimizer قرار دارد، به نسبت کمی بهبود پیدا می‌کند.

یکنواختی خاکستری

یکنواختی خاکستری معیاری میباشد که می‌تواند نشان دهد صفحات نمایشگر تا چه میزان برای نشان دادن رنگ تصاویر را به شکل یکنواخت و یکپارچه نشان می‌دهد. به یکنواختی خاکستری به اصطلاح کثیفی پنل هم گفته می‌شود. تلویزیون ال جی UP8000 یکنواختی خاکستری قابل قبولی دارد؛ یکنواختی در نمایش ۵۰ درصدی رنگ خاکستری ۳.۵۱۴ درصد و در نمایش ۵ درصدی به ۰.۴۹۹ می‌رسد.

زیاد شدن تیرگی‌ها در اطراف قاب صفحه کاملاً مشهود میباشد. کیفیت آیتم یکنواختی خاکستری یا Grey Uniformity در این مدل هنگام نمایش رنگ‌های مختلف، متفاوت میباشد و شما می‌توانید کیفیت بالاتری را حین نمایش رنگ‌های تیره‌تر مشاهده نمایید.

به طور کلی می‌توان گفت صفحه نمایش این تلویزیون می‌تواند رنگ‌های جامد و رنگ سوژه‌های متحرک را با کیفیت مناسبی به شما نمایش دهد.

یکنواختی مشکی

یکنواختی مشکی تعریفی مشابه مورد پیش دارد با این تفاوت که این بار تنها از کیفیت نمایش یک دست رنگ‌های مشکی و سایه‌های عکس صحبت می‌کنیم. تلویزیون ال جی UP8000 می‌تواند با کیفیتی متوسط یکنواختی مشکی عکس را به شما ارائه دهد که میانگین این میزان برای این مدل ال جی در حدود ۱.۹۰۴ درصد بیان شده میباشد.

امکان دارد حس نمایید که صفحه نمایش شما و یا سایه‌ها به جای مشکی به رنگ آبی تیره نمایش داده می‌شوند و یا در قسمت لبه‌های سایه‌های عکس روشن‌تر به نظر می‌رسند. چنین ویژگی‌هایی اغلب به خاطر ویژگی‌های صفحه نمایش‌ها قبل می‌آیند و منحصر به این مدل نمی‌شود.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

زاویه دید

در خصوص زاویه دید تلویزیون ها و انواع پنل‌ها پیش‌تر توضیح دادیم به طور کلی میبایست گفت که تلویزیون ال جی UP8000 می‌تواند به شما زاویه دید گسترده ای را ارائه بدهد. با توجه به این ویژگی این تلویزیون می‌تواند انتخابی متناسب برای فضاهای وسیع باشد.

نکته ای که وجود دارد این میباشد که شما می‌توانید در محدوده گسترده ای عکس را با وضوح مشاهده نمایید ولی آیتم‌هایی همچون تمایز رنگ‌ها، کیفیت رنگ‌ها و مرزبندی میان آن ها با کاهش کیفیت همراه می‌شوند که البته بر روی عکس نهایی تأثیرات منفی زیادی به مکان نمی‌گذارند. همانطور که تا حدی از ویدیو ذیل ویدیوی ذیل پیداست کاهش روشنایی از زاویه ۳۲ درجه آغاز شده و در زاویه ۵۶ درجه هم به اصطلاح رنگ‌ها شسته می‌شوند.

بازتاب نور

اگرچه تلویزیون ال جی UP8000 در مقابله با بازتاب نور عملکرد خوبی دارد ولی به هر حالا توصیه می‌شود از قرار دادن تلویزیون در مقابل نور مستقیم خودداری نمایید تا بازتاب نور محیط موجب کاهش کیفیت عکس نشود.

طیف رنگی (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

قدرت تنظیم رنگ‌ها در این مدل به حدی میباشد که تسلط کافی بر رنگ‌های DCI P3 وجود دارد ولی این مورد برای Rec. 2020 محدودتر بوده به همین دلیل UP8000 از طیف رنگی گسترده‌ای برای محتواهای HDR‌ برخوردار نیست.

ویژگی‌های نمایش رنگ

طیف رنگی که بوسیله این مدل قابل نمایش میباشد به نسبت مدل‌های موجود در سال 2020 محدودتر میباشد و همین نکته می‌تواند باعث ضعف این مدل باشد از سوی دیگر به واسطه محدودیت طیف رنگ و هم چنین کنتراست کم که کمی پیش به آن اشاره نمودیم، حجم رنگ‌ها و روشنایی آن ها حین نمایش کم خواهد بود.

از دیگر نکته هایی که ضروری میباشد در خصوص کیفیت مدل LG UP8000 در نمایش رنگ‌ها ذکر کرد حفظ تمایز میان رنگ‌ها میباشد. این مدل می‌تواند با کیفیت بالایی تمایز میان رنگ‌ها و از همه مهم‌تر عمق آن ها را نمایش دهد یعنی در مورد محوشدگی رنگ‌ها عملکرد زیاد بهتری دارد.

امکان دارد در نمایش طیف رنگی سبز و یا خاکستری کمی ناهمواری و یا به اصطلاح نواربندی در نمایش مشاهده نمایید که می‌توانید با تنظیم درجه بندی صاف یا Smooth Gradation بر روی درجه متوسط و یا بالا این مشکل را برطرف کنید.

ماندگاری تصویر

گیر نمودن تصاویر یکی از اتفاقاتی میباشد که می‌تواند کیفیت عکس و صفحه نمایشگر را به شدت پایین بیاورد. تلویزیون ال جی UP8000 به هیچ عنوان با گیر نمودن عکس و یا حفظ موقت عکس مواجه نخواهد شد. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب صفحه نمایش این مدل حفظ کیفیت آن در دراز مدت میباشد بدین معنی که شما با استفاده از این تلویون در دراز مدت با کاهش کیفیت و یا بروز مشکل در عکس مواجه نخواهید شد. البته این نتایج به یاری آزمایش‌ها و تست‌های اندازه گیری کیفیت حاصل شده اند و امکان دارد با توجه به شرایط هر محصول متفاوت باشند.

نمایش و پخش محتوا در UP8000 ال جی

این بخش به بررسی سرعت اتصال و نمایش عکس می‌پردازد. ست شدن عکس بر روی صفحه و سایر ویژگی‌های نمایش می‌توانند به عنوان معیارهایی در این بخش شناخته شوند که در ادامه به آن ها بیش خواهیم پرداخت.

وقت پاسخگویی

در تلویزیون‌ها وقت پاسخگویی معادل مدت زمانی میباشد که تاری عکس در حین حرکت از بین می‌رود و وضوح پیدا می‌کند. این ویژگی بیش در حین انجام بازی‌ها اهمیت پیدا می‌کند. مدل LG UP8000 در کل وقت جواب کمی دارد و کیفیت بالایی ارائه می‌دهد. با وجود کیفیت نسبتاً پسندیده در این زمینه، امکان دارد در صحنه‌های تاریک حرکت عکس بیش تار به نظر برسد و یا سایه‌های معکوس مشاهده شوند. در برخی مواقع به دلیل نور 120 هرتزی زمینه امکان دارد شما تصاویر تکراری را مشاهده نمایید. چنین مشکلاتی بیش در هنگام انجام بازی‌ها بروز می‌کنند و در باقی مواقع قابل مشاهده نیستند.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

همانطور که از جدول ذیل پیداست برای تغییر رنگ یک پیکسل بصورت ۱۰۰ درصدی ۱۳.۶ میلی‌ثانیه و برای تغییر رنگ ۸۰ درصدی هم ۵.۹ میلی ثانیه زمان ضروری میباشد که در کل این اعداد و ارقام نسبت به سایر مدل‌ها قابل قبول خواهد بود.

سو سو زدن

در تلویزیون ال جی UP8000 برای تنظیم و کاهش نور پس زمینه از Pulse-Width Modulation( PWM) استفاده می‌شود. چنین ویژگی امکان دارد باعث درست کردن چشمک‌ها و یا سوسو زدن در عکس شود. البته این مشکل تنها در سطح روشنایی 120 هرتزی اتفاق می‌افتد و سرعت زیاد بالایی خواهد داشت که کمتر کسی متوجه آن می‌شود؛ با این وجود کسانی امکان دارد به این دلیل اذیت شوند.

درون یابی حرکت

یکی از ویژگی‌های این تلویون این میباشد که می‌تواند محتواهایی را تا 60 فریم در ثانیه درونی بکند بدین معنی که آن ها را روان‌تر و با کیفیت تر نمایش دهد. برای این که بتوانید از این قابلیت که به نام Soap Opera Effect هم شناخته می‌شود، استفاده نمایید ضروری میباشد که در بخش Clarity آیتم TruMotion را روی گزینه انتخاب کاربر قرار بدهید و هم چنین آیتم De-judder را روی حداکثر حالت خود قرار بدهید. به گفته Rtings این قابلیت می‌تواند برای صحنه‌های آرام به خوبی عمل بکند ولی اگر شما بخواهید سرعت را از حد مشخصی بیش زیاد شدن دهید با افت کیفیت در نمایش مواجه خواهید شد.

درگاه‌های ورودی‌ (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

تلویزیون‌های نسل نو با اضافه نمودن آیتم‌های گوناگون و امکان اتصال ابزارهای جانبی توانسته اند کاربری خود را به شکل قابل توجهی زیاد شدن دهند. در تلویزیون ال جی UP8000 بمنظور این که بتوانید از دستگاه‌های جانبی استفاده کنید و یا اطلاعات را به دستگاه وارد نمایید، امکانات متنوعی در اختیار شما قرار خواهد داد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

تأخیر در ورودی

Game Optimizer یکی از مواردی میباشد که در سال ۲۰۲۱ در تلویزیون‌های ال جی بکار گرفته شده که می‌تواند تأثیر به‌سزایی در عملکرد نهایی داشته باشد؛ به طور مثال برای پردازش تصاویر ۱۰۸۰ با نرخ رفرش ۶۰ هرتز در حالت Game Optimizer زمانی بالغ بر ۱۰.۴ میلی ثانیه ضروری میباشد در حالی که این مورد در حالت عادی در حدود ۱۱۸.۲ میلی ثانیه وقت خواهد برد.

در مورد سرعت رفرش و رزولوشن‌های پشتیبانی شده هم میبایست گفت در کل UP8000 ال جی دارای سرعت رفرش ۶۰ هرتزی بوده ولی در سایزهای ۸۲ و ۸۶ اینچی که از سرعت رفرش ۱۲۰ هرتزی و HDMI2.1‌ هم پشتیبانی می‌کنند می‌توانی شاهد پخش تصاویر 4k با نرخ فریم ۱۲۰ هرتز هم باشیم.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

سازگاری با کنسول‌های بازی تنظیمات گیمینگ

اگر خیلی تخصصی به این زمینه ورود کنیم میبایست گفت سرعت رفرش ۶۰ هرتزی، عدم پشتیبانی از VRR و دالبی ویژن از جمله مواردی میباشد که خرید این مدل را بمنظور استفاده در کنسول‌های نسل نهمی چندان مورد توجه قرار نمی‌دهد؛ از طرفی پشتیبانی از ALLM و البته HDMI2.1 در اندازه ۸۲ و ۸۶ اینچ می‌تواند تلویزیون ال جی UP8000 را در لیست تلویزیون‌های مخصوص PS5 و XBOX SERIES X قرار دهد ولی شاید اختصاص چنین بودجه‌ای برای یک گیمر ایرانی در حالت عادی امکان پذیر نباشد.

در صورتی که حالت Game Optimizer در دستگاه شما فعال باشد شما می‌توانید آیتم Low Lateny Mode را هم فعال نمایید تا سازگاری تصویری بازی به خوبی انجام شود و شما از کیفیت مناسبی برای اجرای گیم‌ها بهره مند بشوید.

پورت‌های ورودی

شما در این مدل می‌توانید از انواع درگاه‌های ورودی مربوط به HDR 10، HLG، پهنای باند کامل HDMI 2.0، CEC، HDCP 2.2 و وای فای (2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز) بهره مند شده و استفاده کنید. نکته جالب توجه در مورد UP8000 این میباشد که اگر مدل 82 اینچی و یا 86 اینچی را تهیه کنید به HDMI 2.1 هم دسترسی خواهید داشت. عدم پشتیبانی از دالبی ویژن شاید از مواردی باشد که خریداران را تا حدی به سمت سری نانوسل ال جی سوق دهد.

جالب میباشد بدانید که این مدل از قابلیت eARC هم پشتیبانی می‌کند. به یاری این قابلیت شما می‌توانید دستگاه‌های پخش خود را به نحوی به تلویزیون اتصال نمایید تا صدایی فشرده‌تر و به مراتب با کیفیت‌تر را دریافت و در نهایت تجریه نمایید. برای این که بتوانید ضمن اتصال دستگاه خود از این پورت از کیفیت بالای صدا بهره مند بشوید ضروری میباشد تا تنظیمات پیشرفته صدا را در تلویزیون خود فعال کنید.

کیفیت صدا

در کنار کیفیت عکس شما احتیاج به صدایی واضح و با کیفیت خواهید داشت. کیفیت صدا با معیارهای گوناگونی سنجیده خواهند شد. در ادامه برخی از این شاخص‌ها را با توجه به تلویزیون مدل  LG UP8000 توضیح خواهیم داد.

 فرکانس صدا

بلندگوهای داخلی بکار رفته در این مدل زیاد با کیفیت بوده و می‌توانند صدا را با وضوح کافی و بلندی ۲۰ واتی پخش کنند. نکته ای که در خصوص بلندگوهای این مدل وجود دارد ضعف آن‌ها در پخش صداهای عمیق و بیس دار میباشد. چنین نقصی در اکثر تلویزیون‌ها دیده می‌شود و محدود به این مدل نخواهد بود به همین دلیل در بیش مواقع، خرید ساندبار به کسانی که صدا از اهمیت بالایی برای آن‌ها برخودار بوده توصیه می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های ضروری به ذکر در خصوص کیفیت صدای این مدل، قابلیت حذف امواج اضافی میباشد. این دستگاه می‌تواند صداهای اضافی را حذف نموده و با کیفیت و وضوح بیشتری صوت را به شما ارائه دهد البته این قابلیت چندان قوی نیست و تنها در طیف‌های مشخصی عمل خواهد نمود.

رابط کاربری دستگاه (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

تلویزیون های هوشمند به یاری سیستم عامل‌های خود می‌توانند قابلیت‌های زیاد جالب توجهی را در اختیار شما قرار دهند. در ادامه شما را بیش با محیط کاربری تلویزیون ال جی UP8000 و امکانات جانبی آن ها آشنا خواهیم کرد.

بر روی این مدل از سیستم عامل هوشمند WebOS نسخه 6.0 استفاده شده است و کار با آن زیاد ساده میباشد. در تلویزیون  LG UP8000 عکس صفحه کاربری تغییر کرده میباشد. از تغییرات آن می‌توان به حذف بنر ال جی از صفحه اصلی و هم چنین پایان صفحه شدن بخش اصلی اشاره کرد. نکته جالب توجه در این نسخه این میباشد که گزینه‌ها و آیتم‌های شخصی سازی رابط کاربری برای شما وجود خواهد داشت.

یکی از نقاط ضعف این مدل تبلیغات آن میباشد. شما مجبور خواهید بود مطلب ها پیشنهادی در صفحه اصلی و یا تمامی تبلیغات موجود در قسمت فروشگاه را بدون امکان لغو یا انصراف مشاهده کنید.

بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000

برنامه‌ها

شما می‌توانید در این مدل از خدمات برنامه‌های یوتوب و نتفلیکس در HDR استفاده کنید. قابلیت پخش فایل‌ها از راه USB و یا USB HDR وجود خواهد داشت. شما می‌توانید به شکلی روان، سریع و آسان برنامه‌ها را باز نمایید و با آن ها کار انجام بدهید. به یاری فروشگاه ال جی شما می‌توانید برنامه‌های بیش را برای زیاد شدن دسترسی‌های خود در اختیار بگیرید.

کنترل از راه دور

کنترلی که برای تلویزیون ال جی UP8000 طراحی شده میباشد قابلیت‌های بسیاری را درون خود جای داده میباشد. ابتدا این که می‌توانید از آن به طور معمول به عنوان یک ریموت از راه دور سنتی استفاده نمایید. دوم می‌توانید از آن به عنوان یک اشاره گر یا ماوس هوشمند برای کار با قابلیت‌ها و تنظیمات دستگاه استفاده نمایید. سومین قابلیت این کنترل، مجهز بودن آن به یک میکروفون داخلی میباشد. این میکروفون خود استفاده‌های بیشماری خواهد داشت.

از میکروفون کنترل تلویزیون می‌توانید برای کار با دستیار صوتی گوگل و الکسا استفاده کنید و هم چنین می‌توانید از آن برای تنظیم و شخصی سازی صدا استفاده نمایید. یک حالت ویژه تحت عنوان Magic Remote هم وجود دارد. با فعال نمودن این حالت می‌توانید یا صدای خود و فرامین صوتی انواع اطلاعات را جست و جو نمایید و یا وضعیت‌های مختلف همچون آب و هوا را چک کنید.

جالب میباشد بدانید که در تلویزیون ال جی UP8000 در قسمت زیرین مارک ال جی روی بدنه دستگاه یک دکمه فیزیکی برای خاموش و روشن نمودن دستگاه و یا تغییر شبکه‌ها تعبیه شده میباشد. (بررسی تخصصی تلویزیون ال جی UP8000)

تجهیزات جانبی و کنترل

شما می‌توانید این تلویزیون را به همراه آیتم‌های جانبی دفترچه راهنما، کنترل از راه دور، سیم برق،کراوات کابل و باتری درون جعبه تهیه نمایید و تحویل بگیرید.

تعمیرات تخصصی و رفع هرگونه مشکل برای تلویزیون های شما فقط با یک تماس در سایت تعمیر تلویزیون و ماشین های اداری تعمیرگر.

مطالب مرتبط :

بهترین تلویزیون های مناسب فضای باز

تعمیر تلویزیون ال جی LG

دلایل خرابی پنل تلویزیون

فناوری نانوسل در تلویزیون

کیفیت و رزولوشن تصویر تلویزیون

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ au9000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی